Obchody s ropou mluví jasnou řečí: Investoři se chystají na katastrofu v roce 2012

| redakce

Obchodníci na trhu s ropou skupují velké objemy kontraktů, na kterých by vydělali v případě, že dojde k prudkému posílení, nebo naopak totálnímu výprodeji na komoditním trhu. Zohledňují v cenách rizika, která se nejeví jako příliš pravděpodobná, ale která by poslala americkou ropu buď někam ke 150 USD za barel, nebo na druhou stranu k 50 USD za barel.

Makléři na burze NYMEX

"Na trhu proti sobě obrazně řečeno stojí dva kohouti – krize v arabském světě může cenu ropy vyhnat do výšin, recese v eurozóně naopak mluví výrazně v neprospěch ropy," upozorňuje šéf energetických strategií v Citigroup Seth Kleinman.

Investoři se proti málo pravděpodobným, ovšem o to ničivějším katastrofálním scénářům zajišťují na trhu s opcemi. Ty jim umožňují obchodovat ropu v budoucnu za konkrétní, předem stanovené ceny.

"Je to jako loterie. Kohokoli se zeptám, co teď říká na ropu, odpoví mi, že na to jde přes opce," potvrzuje Fabio Cortes, a manažer fondu komoditních fondů v Oakley Capital.

OPEC ve středu schválil denní limit těžby na 30 milionech barelů, což je v souladu se současnou produkcí. Zhruba třetina připadá na Saúdskou Arábii, zbývajících 20 milionů zahrnuje i produkci Iráku a Libye.

Írán, Venezuela a Alžírsko chtějí udržet cenu ropy Brent nad 100 USD za barel, Saúdové a další by chtěli cenu držet mezi 80 a 100 USD za barel. Uvědomují si totiž, že hrozí globální zpomalení růstu ekonomiky, a tedy nižší poptávka po ropě.

  • 1
  • 2
reklama
reklama