Komodity v nemilosti, investoři v hotovosti

| Ole S. Hansen

Hlavní komoditní indexy minulý týden spolu s akciemi oslabovaly a ztratily nejvíce za téměř tři měsíce. Investoři se stále více přesouvají do hotovosti, zejména ropa a zlato utrpěly těžké ztráty. Dolar se mezitím proti euru vyšplhal na 11měsíční maximum, protože napětí mezi evropskými bankami roste a bere podporu cenám komodit.

Týdenní vývoj cen komodit

Jednota OPEC obnovena

Ropa se před setkáním členů OPEC držela, zatímco ostatní komodity klesaly. To vydrželo jen do konce mítinku, kdy členové deklarovali jednotu a oznámili denní strop produkce OPEC 30 milionů barelů denně. Poté se investoři opět soustředili na dění na trzích, což vyústilo v největší jednodenní pokles za téměř tři měsíce.

Pětiprocentní pokles byl výsledkem obav z oslabující poptávky po ropě , čímž byla odstraněna podpora, kterou tvořily minulý měsíc napětí a nejistota v Íránu.

Ropa Brent

Kvůli obavám z poklesu ekonomik roste riziko i pro pokles cen komodit. Hedgeové fondy se v posledních měsících zarytě drží dlouhých spekulativních pozic, které nyní v opcích a futures činí 227 milionů barelů, což je o 28 milionů barelů více, než je dvouletý průměr. Každá změna o 100 milionů barelů v dlouhých spekulativních pozicích má na svědomí zhruba 10dolarový pohyb ceny. Zda trh umožní tento býčí přístup, uvidíme v dalších týdnech, protože pokles ceny může spustit likvidaci dlouhých pozic.

Ropa Brent vytváří od březnového maxima malý klesající trendový kanál a kvůli oslabování v posledních týdnech se cena nachází uprostřed kanálu. Kvůli faktorům uvedeným výše existuje riziko poklesu na spodní stranu tohoto kanálu, přičemž podporu tvoří říjnové minimum 99,1 USD, případně v lednu hrozí pokles až na 95 USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama