Cena bavlny bude klesat. Hovoří pro to celá paleta důvodů

| Boris Tomčiak

Kvůli nízké nabídce bavlny na trhu vystřelila její cena na počátku roku na historický rekord. Farmáři však na jaře oseli výrazně větší plochu, což způsobilo obrat cenového trendu dolů. Od dubna pozorujeme na bavlně vytrvalý pokles ceny. Globální produkce bude v roce 2011 rekordní. Spotřeba by naopak měla být nižší, než se původně očekávalo. Důvodem je zpomalení celosvětového ekonomického růstu a vyšší využití syntetických vláken.

Cena bavlny

Méně bavlny spotřebovává zejména Čína, kde centrální banka šlápla před několika měsíci na brzdu. Navzdory očividnému zpomalení čínské ekonomiky centrální banka jen velmi neochotně uvolňuje měnovou politiku.

Pro cenu bavlny je velmi negativní i současná dluhová krize v Evropě. Celý region by kvůli ní mohl už v první polovině roku 2012 spadnout do recese. Zásoby bavlny rychle rostou a momentálně nehrozí nedostatek této komodity na globálním trhu.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena bavlny obchodované v New Yorku by v nejbližší době mohla poklesnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme znehodnoceni ze současných 86 US centů na 70 US centů za libru.

Shrňme si hlavní důvody pro pokles ceny bavlny.

1. Rekordně vysoká produkce

Produkce bavlny

Podle údajů Ministerstva zemědělství USA bylo v tomto roce na celém světě oseto bavlnou 35,8 milionu ha zemědělské půdy. To je o téměř 7 % více oproti předešlé sezóně a druhá nejvyšší hodnota v historii. Farmáři se nechali na jaře zlákat relativně vysokou prodejní cenou. Výnosnosti polí byly díky příznivému počasí dobré, jenom Spojené státy postihlo v létě nadměrné sucho.

Očekává se, že globální produkce bavlny dosáhne historického maxima 123,4 milionu žoků. Meziroční nárůst by tak podobně jako v případě velikosti oseté plochy měl činit 7 %. Výrazně vyšší úroda je v Číně, která dodá v této sezóně rekordních 33,5 milionu žoků, přičemž v minulém roce vyprodukovala 30,5 milionu.

Meziroční zvýšení úrody o 2 miliony žoků se předpokládá v Indii, Pákistán by měl dodat o 1 milion více. Naopak Spojené státy by v tomto roce měly vyprodukovat 16 milionů tun, což je o 2 miliony méně oproti předcházející sezóně.

2. Celosvětová spotřeba výrazně poklesla

Spotřeba bavlny by měla být na úrovni 111 milionů žoků, což je až o 12 milionů méně oproti produkci. V minulém roce byl produkční přebytek jenom 1 milión žoků. Takto nízká spotřeba byla naposledy zaznamenána v sezóně 2008/09, kdy se globální ekonomika nacházela v recesi. Čína zůstává největším spotřebitelem bavlny na světě s 45 milióny žoků. Oproti minulému roku poklesla její poptávka o 1 milión a oproti sezóně 2009/10 až o 5 miliónů. Taktéž spotřeba Indie by se měla meziročně snížit, a to o 1 milión na 19,5 miliónu žoků.

reklama
reklama