Unce zlata za 10 tisíc dolarů: Hudba budoucnosti?

| Akcieatrhy.cz

Jako obvykle pozdě se mainstreamová média a velcí hráči z Wall Street dostavili na večírek deset let trvajícího 700% nárůstu ceny zlata, aby se konečně připojili k neustále rostoucímu rozruchu kolem tohoto žlutého měnového kovu. Od tvrzení některých odborníků, že je cena zlata je nafouknutou bublinou, po předpovědi jiných analytiků, že prudký růst ceny je bezprostředně za rohem, vyplývá jedna věc - zlato musíme brát na vědomí, ať chceme, nebo nechceme. Jedinou otázkou zůstává, jak vysoko jeho cena vyroste, než pominou krušné časy?

Slabost v oblasti zaměstnanosti a bydlení ukazuje, že velký pokles, který začal v roce 2007, přetrvává. Ve skutečnosti se ekonomika z recese nedostala vlastním přičiněním, ale díky masivnímu zásahu Fedu a centrálních bank, takže relativní klid, který nyní prožíváme, je způsoben tím, že se nacházíme v oku hurikánu, který zuří kolem nás.

Vstupujeme do druhé poloviny bouře, protože již není možné ignorovat bezprecedentní a nezvladatelný nárůst dluhů států na celém světě. Tyto problémy jsou obzvláště patrné ve slabých zemích Evropy, protože minimální úroveň úrokových sazeb vytlačuje slabší členy eurozóny na její okraj. A když začne selhávat okraj, je jen otázkou času, kdy selže celek.

Podrobný popis ekonomických podmínek pro růst ceny zlata najdete v kompletním článku na serveru Akcieatrhy.cz

Centrální banky umějí potisknout papír, ne vyrobit zlato

Zlato jsou opravdové peníze. V historických dobách, kdy potvrzení o úschově zlatých slitků vydávalo lokální zlatnictví, nešlo dohlédnout, že právo centrálních bankéřů vytvářet nekryté peníze z ničeho naruší celé finanční systémy.

Začněme pohledem na rozdíl mezi množstvím zlata v držení centrálních bank a množství papírových peněz, které vydaly. Tím získáme základní přehled o tom, o jak velkou disproporci se jedná. Graf ukazuje, že množství zlata v držení centrálních bank je překvapivě stabilní. Modrá křivka ukazující množství peněz emitovaných na celém světě však ukazuje, že finančních aktiv dramaticky přibylo.

Zlato a peníze v centrálních bankách

Z grafu jasně vyplývá, že nominální množství papírových peněz v oběhu roste mnohem rychleji než množství zlata v držení centrálních bank. Lze očekávat, že rozmařilé utrácení peněz a jejich umělé vytváření bude pokračovat rychlým tempem.

reklama
reklama