Zlato a stříbro na odpis? Důvody pro i proti

| Tomáš Poděbrad

Ceny zlata i stříbra v posledních několikrát klesly a znovu stouply. Evropská dluhová krize nedává trhům vydechnout, což se odráží i na kurzu dolaru a cenách komodit. Investice do drahých kovů se ovšem letos v každém případě vyplatila. Má smysl do nich investovat i při současných cenách a podmínkách na trzích? Analytici nejsou tak docela zajedno.

Zlato a stříbro

Jedna skupina analytiků a investorů zastává názor, že by zlato a stříbro měly klesat. Nesvědčí jim prý tržní klima ani snižující se poptávka. Druhý, větší tábor analytiků tvrdí, že propad poptávky nehrozí a že se drahé kovy udrží na vysokých úrovních.

Zlato je navíc stále jedním z nejlepších zajištění portfolia proti případnému propadu cen aktiv v důsledku dluhové krize v Evropě. Oživení ve Spojených státech také není tak silné, aby nahrávalo rizikovějším aktivům.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Analytici ve společnosti Ned Davis Research tvrdí, že je příliš brzy na to opouštět pozice na zlatu a stříbru. A na některé analytické zprávy mají dostatečně silné protiargumenty.

Na trhy se vrátilo riziko, což je pro zlato a stříbro "medvědí" zpráva.

Zlato dokáže ustát velké problémy. Z vývoje od roku 2008 je jasné, že se zlatu daří jak v dobrém, tak ve špatném tržním prostředí. Při zvyšující se volatilitě na trzích není nutné se zlata zbavovat. Dlouhodobě mu stále většina investorů věří.

  • 1
  • 2
reklama
reklama