Průmyslové kovy: Investiční hit tažený čínskou poptávkou

| redakce

S průmyslovými kovy, jako jsou kupříkladu měď, hliník nebo olovo, se setkáváme každý den. Jejich roční spotřeba se pohybuje v desítkách miliónů tun, přičemž dominantním konzumentem se stala nejlidnatější země světa Čína. Každý z průmyslových kovů se vyznačuje určitými specifickými znaky. Měď nekoroduje a má výbornou elektrickou vodivost, hliník je lehký a nachází využití například v leteckém průmyslu, olovo je naopak velmi těžké. Cenový vývoj však mají velmi podobný a silně závislý od fázi hospodářského vývoje.

měď

První zmínky o využití mědi sahají až deset tisíc let do minulosti. V horách na Středním Východě vznikají první jednoduché měděné doly. Měděné hutě o několik tisíc let později zaznamenáváme i v Evropě, Číně a v Jižní Americe.

V roce 1991 našli v Alpách dva němečtí turisté mumii muže, která byla pět tisíc let stará a později dostala přezdívku "sněžný muž Ötzi". Z pohledu historie průmyslových kovů byl nález zajímavý tým, že Ötzi měl u sebe sekeru s měděnou čepelí.

Hliník je oproti mědi historickým novicem. I když starověcí Řekové a Římané věděli o existenci tohoto kovu, až v 18. století n.l. se o něj začínají zajímat přírodovědci. Důvodem byl fakt, že hliník se v přírodě – na rozdíl od zlata, železa či mědi – volně nenachází. Musí se extrahovat z jiných rud, zejména bauxitu. Tato vlastnost na krátkou dobu způsobila, že byl dražší než zlato. V roce 1855 z něj Napoleon III dokonce nechal vyrobit talíře pro nejváženější návštěvy.

Měď a Hliník nekorodují

Jak jsme již naznačili, měď a hliník jsou kovy, které na rozdíl od železa nepodléhají korozi. Tato vlastnost je předurčuje pro použití ve vlhkých prostorách. Oba kovy mají výbornou elektrickou vodivost. Rafinovaná měď má typickou červenou barvu, při styku s kyslíkem však oxiduje. Oxidace způsobuje hnědé až černé povrchové zabarvení. To má ochranný efekt proti další oxidaci.

Hliník je v tomto ohledu ještě lepší, protože je odolný i vůči oxidaci. Jeho typická barva je stříbrně bílá.

Aktuální cenu hliníku sledujte zde

Měď se velmi často používá na výrobu různých slitin. Nejznámější jsou bronz (vyrábí se z mědi a cínu) a mosaz (slitina mědi a zinku).

Využití je rozmanité. Stavebnictví, elektroprůmysl a strojírenství jsou sektory, které spotřebují největší část průmyslových kovů. Důležitou úlohu mají tyto kovy i při výrobě mincí. Taktéž letecký průmysl si nedokáže poradit bez lehkého hliníku.

U mědi je zajímavé, že ji můžeme najít téměř v každém žijícím organizmu. V lidském těle se nachází především v krvi. Na druhé straně velká dávka mědi může být pro člověka smrtelná. Proto se při vaření již dávno nepoužívají měděné nádoby.

Čína dominuje spotřebě mědi

Z geografického hlediska je největším spotřebitelem Asie, do které v současnosti směřuje více než 50 procent celosvětové nabídky mědi. Samotná Čína spotřebuje ročně více než 25 procent, což je způsobeno jejím enormním úsilím rychle dostihnout vyspělé země.

  • 1
  • 2
reklama
reklama