Ropa: Během půl roku cena dál poroste, krátkodobě bude korigovat

| redakce

Cena ropy Brent dále vzrostla až lehce nad 100 USD/brl. Důvodem růstu ceny ropy je trvající optimismus ohledně růstu světové ekonomiky v tomto roce. Růst je také silně podporován přílivem finančních investic, který souvisí s velmi uvolněnou měnovou politikou hlavních centrálních bank (specificky s kvantitativním uvolňováním Fedu). Na přelomu ledna a února vstoupily do hry geopolitické faktory, konkrétně nepokoje v Tunisku a Egyptě, což dále podpořilo růst cen ropy.

Výhled cen ropy

Krátkodobý výhled (1 měsíc): Cena ropy pravděpodobně předbíhá reálné perspektivy vývoje světové ekonomiky, proto ji lehko může srazit jakákoli zpráva zhoršující vyhlídky světové ekonomiky. Silným kandidátem je například utahování měnové politiky a následné zpomalení v Číně. Růst cen by mohla podpořit pokračující tuhá zima a problémy se stabilitou v některých arabských státech po pádu režimu v Tunisku.

Střednědobý výhled (6 měsíců): V půlročním horizontu čeká ČS mírný růst ceny ropy, předtím je však pravděpodobná korekce pod 90 USD/brl. Klíčovým faktorem ovlivňujícím vývoj cen ropy bude tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci především výkonnost rozvíjejících se ekonomik. Nejdůležitější by měla být výkonnost čínské ekonomiky, především to, zda utahování měnové politiky nepovede k výraznému zpomalení místního růstu. ČS očekává pokračování oživení ve světě, zároveň by objem těžby ropy měl ve střednědobém horizontu růst dostatečně na to, aby uspokojil růst poptávky.

Může však dojít k postupnému poklesu rezervní kapacity v rámci OPEC. OPEC by měl držet těžební limity stabilní, pouze pokud by docházelo k akcelerovanému růstu ceny ropy nad 100 USD/brl, mohlo by dojít ke zvýšení limitů.

Pozornost se bude postupně přesunovat od průběhu zimy na severní polokouli k začátku motoristické sezóny. Jako obvykle mohou situaci komplikovat geopolitické faktory, rizikem zůstává Írán, ale pro nejbližší měsíce by mohl situaci silně komplikovat vývoj v severní Africe a případné šíření nepokojů do států těžících ropu.

Faktory aktuálně působící na cenu ropy

CEO společnosti Exxon Mobil R. Tillerson řekl, že by ceny ropy měly zůstat na současných úrovních ve střednědobém horizontu, protože OPEC bude schopen rychle uspokojit nárůst poptávky. Podle Tillersona je trh v současnosti velmi dobře zásoben.

Opačný názor než CEO Exxonu mají analytici Goldmann Sachs (GS), kteří se domnívají, že by mohl trh s ropou vstupovat do fáze "strukturálního býčího trhu". Podle GS začíná OPEC využívat svou rezervní kapacitu, nasvědčovat tomu má vývoj zásob. Analytici jsou toho názoru, že nižší pokles zásob v listopadu a prosinci, který způsobil globální přebytek ve čtvrtém čtvrtletí, nasvědčuje dřívějšímu než očekávanému využívání rezerv OPEC. Přebytek produkce by podle nich vyžadoval pokles spotřeby, což se nestalo.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama