Týden na komoditním trhu: Zlato roste, stříbro více, obiloviny vracejí zisky

| Ole S. Hansen

Komodity pokračovaly v růstu díky silné globální poptávce a klesajícímu stavu zásob. Fundamentální ekonomická data pokračují v podpoře globálního ekonomického oživení, zatímco titulky novin plní zprávy o rostoucí inflaci, zejména v segmentu potravin a energií. Pokračující politické napětí v regionu Středního východu a Severní Afriky plní přední stránky novin taktéž a rostoucí ceny základních potravin podporují růst zemědělského sektoru. Jestřábí komentáře Evropské centrální banky ohledně rostoucí inflace pomohly oslabit dolar proti euru.

Týdenní vývoj cen komodit 14. - 18. 2. 2011

Index Reuters Jefferies CRB zaznamenal za celý týden mírný nárůst, přičemž jednotlivé sektory vykazovaly různé výkonnosti. Největší nárůst si jako obvykle připsaly bavlna a káva. Drahé kovy předvedly silný růst, zlato a stříbro dokázaly zvrátit výprodej z počátku roku 2011, platina a paládium pokračovaly v růstu díky silné poptávce z automobilového průmyslu.

Stříbro překonalo výkonností zlato Zlato pokračovalo v růstu z konce ledna, zároveň s přestávkou v nepokojích v Severní Africe. Silná fyzická poptávka vyvážila mírné uzavírání pozic na zlatých ETF, které od prosincového maxima poklesly o 4,5 %. Stříbro však za poslední týdny během nepokojů v Severní Africe překonalo zlato o 12 %. Investoři kupují stříbrné mince a ohrožují zásoby tohoto kovu.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Klíčovou otázku pro příští měsíce představuje výše inflace a s ní spojený postup centrálních bank, resp. to, zda centrální banky rozvinutých zemí budou schopny včas šlápnout na brzdu a zmírnit ekonomické oživení. Trh navíc již do cen zapracoval zvýšení sazeb v Evropě, Anglii a USA během druhé poloviny roku 2011. Zda to bude v souladu s křehkým ekonomickém oživením, zůstává otázkou. Trh se nyní obává toho, že pokud centrální banky tento boj nezvládnou, drahé kovy mají před sebou prostor pro cenový růst.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zlato prolomilo hranici 1 370 USD a obchoduje se okolo 1 400 dolarů. Má před sebou vytvoření trojitého vrcholu mezi cenami 1 424 a 1 430 USD. Stříbro mezitím prolomilo prosincová maxima a přiblížilo se 30letým maximům těsně pod úrovní 32 dolarů za unci. Ještě před rokem byste za unci zlata pořídili 70 uncí stříbra, nyní tento poměr klesl na 43,50, nejníže za 13 let.

reklama
reklama