Inflace hrozí čím dál víc. Mají investoři utíkat ke zlatu?

| Aleš Tůma

Cena zlata roste, investoři investují, cena roste ještě víc, o zlatu si povídají i vrabci na střeše. Jak to vlastně celé dopadne? Pozornost, které se zlatu dostává, je vcelku přirozená. I proto, že ještě nedávno byla největším strašákem světové ekonomiky deflace, ale teď rostou – oprávněné – obavy z inflace.

Zlato a stříbro

Právě drahé kovy totiž fungovaly jako ochrana proti inflaci po tisíce let. Konec konců zlato až do roku 1971 částečně krylo i americký dolar.

Ve slově částečně se však skrývá důvod, proč se nakonec takzvaný Brettonwoodský měnový systém zhroutil. USA sice udržovaly fixní dolarovou cenu zlata, jenže emitovaly stále více dolarů – kdyby tedy všichni zahraniční držitelé dolarů požadovali jejich výměnu za zlato, nedostalo by se na ně. Systém byl tedy neudržitelný.

Tolik historie, zpět ke žhavé současnosti. Když se v roce 2008 začali hroutit bankovní giganti, řadu jich "musely" zachránit vlády. Teď je zase potřeba zachraňovat státní rozpočty.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Objevují se navíc i obavy ze zhroucení celého finančního systému a návratu zpět ke komoditním penězům. To je ostatně hlavní prodejní argument - "všechno krachuje, kupte si zlato".

Čeká nás zlatý standard?

Jenže nic není tak jednoduché. Na vytváření apokalyptických scénářů není potřeba až tak velká představivost. Ale zhroutí se s případným krachem finančního systému i zákony, které stanovují, že jsou to vlády a centrální banky, kdo rozhoduje o zákonném platidle?

  • 1
  • 2
reklama
reklama