13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 1. díl

| Tomáš Poděbrad

I přes mírnou korekci je zlato stále na vysokých úrovních. Co v údajích o vývoji zlata chybí, jsou zprávy o zemích, které z jeho růstu nejvíce profitují. Jsou to země, které drží nejvíce zlata. Analytici z Wall Street před nedávnem sestavili žebříček třinácti "zlatých" mocností. Dnes nabízíme prvních sedm.

Americká vlajka

1. Spojené státy

8 133,5 tuny

Spojené státy jsou ve složité situaci. Jejich hospodářství na tom není nejlépe a na kvantitativní uvolňování padne dalších 600 miliard dolarů.

Amerika se může vždy pokusit o uvolnění zlata, aby snížila svůj deficit, ale to by jí pomohlo jen na několik měsíců. Pokud by totiž Spojené státy prodaly část svých zásob, musely by stejně v budoucnu znovu nakupovat.

Spojené státy mají před sebou nejistý, s největší pravděpodobný pozvolný růst. Změn v rezervách by mělo být minimálně.

Německo

2. Německo

3 401,8 tuny

Německo je základním stavebním kamenem Evropské unie i eurozóny. V rámci dohody centrálních bank o zlatě museli Němci pět let podporovat svým zlatem vydávání mincí. Prodej se však na celkových zásobách zlata téměř neprojevil.

Vzhledem k členství Německa v EU se k nákupu země jen tak nedostane. Fondy podporující pomoc dluhově postižením zemím musejí být z něčeho financovány. A pokud budou Německu nadále klesat zásoby, přijde o druhou příčku.

Aktuální vývoj ceny zlata sledujte zde

reklama
reklama