13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 2. díl

| Tomáš Poděbrad

V pokračování našeho "zlatého" seriálu se můžete podívat na další příčky ve 13místném žebříčku. Mezi státy nechybí druhá nejlidnatější země světa Indie nebo dluhově postižené Portuglasko.

Japonsko

8. Japonsko

765,2 tuny

Schovávají peníze do matrací - i tak se dají s trochou nadsázky popsat Japonci. Na zlato jsou velmi hákliví a hlídají si ho snad ještě více než hotovost.

Japonsko má však problémy s vlastní měnou a bude muset sáhnout na své zlaté zásoby. Musí totiž zvýšit konkurenceschopnost vlastní ekonomiky.

Ceny v podstatě veškerého spotřebního zboží jsou v Japonsku vysoké a pro cizince a zahraniční investory téměř nedostupné. Jen je zkrátka příliš silný. Analytici čekají pokles zlatých zásob, ale osmou příčku by si Japonsko mělo udržet.

Nizozemsko

9. Nizozemsko

612,5 tuny

Je celkem překvapivé, že se Holanďané dostali do první desítky. O příspěvku Nizozemska do záchrannému balíčku pro země PIIGS slyšíme jen zřídkakdy.

Stejně jako ostatní, i Nizozemsko je součástí dohody centrálních bank o zlatu, a pokud rozprodávalo zásoby, tak v letech 2003 až 2008. V budoucnu by se celkové množství zlata nemělo příliš měnit.

Na prvních 7 "zlatých" zemí se můžete podívat zde

reklama
reklama