7 důvodů pro růst cen komodit v roce 2011

| redakce

Komodity zažívají jedno z nejlepších býčích (růstových) období v historii a mnoho investorů se ptá, zda bude v roce 2011 spanilá jízda pokračovat. Komoditní vítězové podle všeho své zisky navýší a investorům i letos přinesou zajímavé zhodnocení. V roce 2011 samozřejmě může přijít u některých komodit korekce, ale drobní investoři by měli komoditám věřit především v dlouhodobém investičním horizontu. "Nic jen neroste nebo jen neklesá," říká světoznámý investor Jim Rogers. "Tyto korekce nebudou ničím víc než jen korekcí v rámci velkého býčího trhu, který bude provázet komodity řadu let."

Komodity

1. Tiskárny peněz jedou na plné obrátky a trhy zažívají doslova explozi likvidity, kterou "dodávají" světové centrální banky do finančního systému. Růst likvidity nahrává především rizikovým investicím, jako jsou komodity a akcie.

2. Nedávné historické růsty cen komodit nebudou mít s velkou pravděpodobností žádný velký vliv na vývoj poptávky. Kromě toho růsty cen budou mít jen nepatrný vliv na celkovou světovou produkci.

3. Matka příroda nás v roce 2011 nejspíš znovu nebude šetřit. Stejně tomu bylo i v minulém roce, kdy se například špatné počasí a hurikány podepsaly na úrodě především zemědělských komodit.

4. Evropská úvěrová krize bude nadále znervózňovat investory, kteří budou dávat přednost reálným investicím. A to favorizuje komodity oproti nejistotě v podobě státních dluhopisů zemí z problémové skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko).

5. Geopolitická rizika, která jsou po nepokojích na Středním východě znovu ve hře, nahrávají komoditám jako bezpečnému přístavu v dobách nejistoty. Především vzácné kovy, jako jsou zlato nebo stříbro, by proto mohly dál posilovat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama