Zlato: Růst ještě zdaleka neskončil

| redakce

Komoditní seriál společnosti Colosseum pokračuje jednou z nejzářivějších hvězd posledních let. Zlato má vzhledem k očekávané inflaci a nejistému výhledu ekonomiky před sebou další silné období.

zlaté cihly

Díky svým fyzikálním vlastnostem (vysoká hodnota, dělitelnost, trvanlivost) plnilo zlato dlouho funkci platebního prostředku a oběživa. V současnosti sice tato funkce již zanikla, nicméně i nadále lze považovat žlutý kov za univerzální mezinárodní měnu.

Nenahraditelnou roli mělo zlato v poválečných letech. V roce 1944 vznikl tzv. Brettonwoodský mezinárodní měnový systém a americký dolar získal statut světové rezervní měny s garantovanou směnitelností za zlato v pevném kurzu 35 USD za jednu trojskou unci (asi 33,1 g). Žlutý kov se stal součástí rezerv řady centrálních bank. Vše se pak změnilo po pádu systému v roce 1971.

Od roku 1989 se centrální banky začaly zlata zbavovat, přičemž tento trend pokračuje i v současnosti. V roce 1968 přestalo být obchodování se žlutým kovem regulováno a prudký rozvoj finančního systému s sebou přinesl řadu nových investičních nástrojů a produktů, které zpřístupnily investování do zlata široké veřejnosti.

V obchodování se zlatem hrál původně prim Londýn. Dnes jsou významné burzy pro obchodování se zlatem v podstatě po celém světě.

Krychle o hraně 22 metrů

Zlato je vzácným kovem, který se vyznačuje výbornou tepelnou a elektrickou vodivostí, tažností a kujností. Dále pak vysokou hustotou, přičemž je prakticky nezničitelné.

Veškeré v minulosti vytěžené zlato je stále v oběhu, a pokud bychom jej shromáždili na jediném místě, dostali bychom krychli s velikostí hrany asi 22 metrů a váhou přes 200 tisíc tun. Jeden gram zlata je přitom možné rozklepat do plechu o neuvěřitelné ploše jeden metr čtvereční.

reklama
reklama