Počasí přeje investicím do zemědělských komodit

| redakce

Prudký růst cen téměř všech zemědělských komodit v posledním kvartále loňského roku, který pokračuje i letos, má více příčin. Velkou měrou jde o nepříznivé počasí, zejména sucho v Rusku a Číně. Poté se na nižších úrodách podílely přírodní katastrofy, mezi nimi například povodně v Austrálii a Kanadě či atmosférický jev "La Niňa", který se objevuje nepravidelně a způsobuje v oblasti Indonésie silné deště. Jako dlouhodobý faktor můžeme přičíst každoročně rostoucí poptávku po zemědělských komoditách. Cenu pak podporují nízké zásoby, například kávy a bavlny.

Produkce a spotřeba bavlny a kakaa

Káva

Na úrodě kávy se podepsalo velmi suché počasí s minimem srážek v Brazílii, která je největším exportérem této komodity. Ke špatným výhledům úrody se přidaly také nemoci, které napadají kávovníky.

Další významný exportér, Mexiko, zažil naopak chladné počasí s mimosezónními srážkami, což znamenalo nejhorší úrodu od let 1992-1993.

Poptávka po kávě dále sílí (i v samotných exportních zemích) a zemědělská produkce nestíhá tento trend sledovat. V důsledku toho zásoby kávy klesají jak na skladech v New Yorku, tak v Londýně.

Zásoby kávy

Aktuální vývoj cen nejen zemědělských komodit sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama