Politické tsunami na Středním východě se neodráží v ceně ropy úplně adekvátně

| redakce

Konec politické nestability na Středním východě je v nedohlednu. Způsobí rostoucí ceny ropy další ekonomickou recesi? Podle analytiků Erste Group by barel ropy Brent měl letos v průměru stát 124 dolarů, což může hospodářské oživení opravdu silně ohrozit.

Cyklické vs. necyklické komodity

Poměr rizika k výnosům nebyl pro ropné investory v minulém roce příliš atraktivní, a to jak ohledně konečných výsledků, tak i ve vztahu k dividendám či ostatním surovinám. Vývoj jednotlivých druhů surovin byl velmi různorodý.

Zatímco (relativně) necyklické zemědělské suroviny a zlato zaznamenaly jasný nárůst, klasické cyklické suroviny (mimo jiné měď, ropa, hliník, uhlí, zinek a nikl) se rozhýbaly k růstu relativně pozdě, přičemž profitovaly z rostoucí ochoty investorů podstoupit určité riziko. Co to znamená pro rok 2011?

Erste očekává, že se důvěra v zotavení ekonomiky odrazí ve výrazném růstu cen cyklických surovin. Energetický sektor, který byl loni mezi zaostávajícími cyklickými surovinami, by letos měl být jasně zvýhodněn.

Politické turbulence mohou vyhnat ropu k 200 USD

"Největší nejistotu představuje politický vývoj v některých arabských státech, který v současné době ještě není v ceně ropy dostatečně zohledněn. Nelze předpokládat, že by se situace v nejbližší době zklidnila," konstatuje Ronald Stöferle, komoditní analytik Erste Group.

Kromě chaotických poměrů v Libyi se situace denně přiostřuje i v dalších, z hlediska těžby ropy důležitých zemích, dominový efekt proto nelze zcela vyloučit. Latentní společenské napětí není radno podceňovat. Rostoucí ceny ropy posilují nespokojenost a vedou k dalšímu zdražování.

Pokud by v Libyi, popřípadě v Alžírsku byť i krátkodobě došlo k výpadku produkce, byly by rezervní kapacity Saúdské Arábie de facto vyčerpány. Libyjská ropa kromě toho obsahuje méně síry a je lehčí než saúdská, a nemůže být proto nahrazena zcela bez problémů.

Proč stojí Brent více než americká ropa WTI?

reklama
reklama