Týden na komoditním trhu: Spekulativní výprodej otevřel prostor pro růst

| Ole S. Hansen

Averze k riziku nadále vládne trhům a obchodníci a investoři mají za sebou jeden z nejtěžších a nejvíce volatilních týdnů za několik měsíců. Všichni se snaží podchytit dění v důsledku zemětřesení v Japonsku a pokračujícím geopolitickém napětí v severním Africe a na Středním Východě.

Týdenní vývoj cen komodit

Ke konci týdne se skupina G7 dohodla na společné intervenci proti jenu, poprvé od roku 2000. Japonský jen proti americkému dolaru posílil o 8 % a dosáhl nového rekordu. Rada bezpečnosti Spojených národů posvětila Libyi použití síly k ochraně civilistů a Čína ještě přilila olej do ohně zvýšením sazeb o 0,5 %.

Jak to vše ovlivní trhy v následujících týdnech, to teprve uvidíme. Není ale pochyb o tom, že na začátku minulého týdne došlo k redukci dlouhých pozic na moha komoditách od ropy až po kukuřici. Díky tomu jsou tyto trhy v lepší pozici pro případné reakce na budoucí události.

Nejlépe si vedl zemní plyn

Komoditní index DJ-UBS zakončil týden mírně v plusu, tedy v mnohem lepší situaci, než před pár dny, kdy všechny komodity v tabulce níže ztrácely. Nejlépe si vedl zemní plyn díky zvýšené poptávce z Japonska, které hledá náhradu za nukleární elektřinu. Až čtvrtina japonské jaderné kapacity byla poničena zemětřesením a tsunami a země musí tento výpadek nahradit.

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

Ceny uhlí rostou

Trh čeká rostoucí japonskou poptávku po uhlí a to se promítá do vyšších cen. A po té, co Německo oznámilo, že neprodlouží životnost jaderných elektráren, rostly ceny future kontraktů na evropské emise CO2. V nejbližší době se tak dá očekávat růst ceny těchto kontraktů s tím, jak elektrárny budou muset kupovat více povolenek, aby pokryly rostoucí emise ze zvýšené poptávky po špinavé elektřině.

Úroda rýže zničena

Cena tvrdé rýže také nebyla vlivu zemětřesení ušetřena, protože tsunami rozlilo mořskou vodu více než šest mil do vnitrozemí a farmáři nebudou moci sklidit úrodu. Když k tomu ještě přičteme obavy z potenciálního rizika kontaminace půdy radiací, cena rýže v důsledku rostla.

reklama
reklama