Týden na komoditním trhu: Silný návrat dřívějších propadlíků

| Ole S. Hansen

Komodity se po masakru, který způsobil odklon od rizika v důsledku japonského zemětřesení, vrátily plnou silou zpět. Nejvíce minulý týden získaly ty, které dříve nejvíce ztratily. Pozornost se nyní soustředí na případné výpadky dodávek v důsledku geopolitické nejistoty. Vojenské akce v Libyi se stupňují a spolu s dalšími nepokoji v regionu vábí kupce ropy. Obavy z rostoucí radiace spolu s následným šokem po japonském zemětřesení způsobují hlavní problémy a brání obnově, na niž se náklady odhadují na 25 miliard jenů (309 miliard USD).

Týdenní vývoj cen komodit

V Evropě se do čela vrátila dluhová krize. Portugalská vláda odstoupila poté, co se jí nepodařilo snížit rozpočtový deficit. Je velmi pravděpodobné, že Portugalsko v následujících dnech požádá o mezinárodní pomoc. Další střednědobé riziko se skrývá v bankovním sektoru, Moody’s může snížit rating až 30 španělským bankám.

Index DJ-UBS, ktarý sleduje 19 komodit a vždy po 1/3 připadá na hlavní sektory (energetika, kovy a zemědělství), přidal za minulý týden 3 %.

Stříbro znovu překonává zlato

Stříbro se zvedlo ze svého minima v minulém týdnu, přidalo 12 % a dosáhlo 31letého maxima. Investoři se poté, co se ze stříbra stáhli do alternativních investic v obavách o další vývoj v Libyi a z dalšího vývoje evropské dluhové krize, vrátili v plné síle.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Zlato na druhé straně prorazilo na nové území jen velmi neochotně a po každé rally se objevují prodávající. Pokud vezmeme v úvahu silnou výkonnost stříbra a celkovou nejistotu, která je na trhu stále přítomná, dočkáme se pravděpodobně novým maxim.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

reklama
reklama