Ropa: Vysoká cena může vydržet měsíce

| redakce

Cena ropy se ustálila nad 100 dolary za barel v případě americké WTI a okolo 115 dolarů za barel v případě typu Brent. Podle analytiků České spořitelny vysoké ceny vydrží celé měsíce.

Ropa - ilustrační foto

Aktuální situace

Cena ropy Brent se usadila v pásmu 110–115 USD/brl. Důvodem růstu ceny ropy jsou momentálně téměř výhradně zvýšené napětí v regionu severní Afriky a Blízkého a Středního východu a s tím související obavy z narušení dodávek ropy.

Krátkodobě vývoj ovlivnilo zemětřesení v Japonsku, které přineslo dočasný výpadek spotřeby, ale střednědobě by měla být spotřeba ropy v jeho důsledku vyšší (nutnost nahradit vyřazené jaderné zdroje + rekonstrukční práce).

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy je podle názoru ČS aktuálně vyšší, než by odpovídalo fundamentálním faktorům (rovnováha poptávky a nabídky, marginální náklady na těžbu) a současné situaci a vyhlídkám světové ekonomiky (relativně mírná expanze jako hlavní scénář).

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Rozšíření a vystupňování nepokojů v některých arabských státech po pádu režimů v Tunisku a Egyptě, chaos v Libyi a možnost šíření významnějších nepokojů do klíčových států těžících ropu patrně povede k udržení současné relativně vysoké ceny a v případě zhoršení situace může vést k jejímu dalšímu podstatnému růstu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama