Týden na komoditním trhu: Je na stříbře bublina?

| Ole S. Hansen

Události na trhu dále nahrávají komoditám, přičemž některé z nich dosáhly minulý týden několikaletých maxim. Americká vláda stála před rizikem, že se nedokáže dohodnout na rozpočtu a bude snad muset pozastavit svou činnost, Evropská centrální banka zvedla poprvé od jara 2008 sazbu, a v oblibě jsou tak opět carry trades, přičemž největší rozdíl najdeme na měnovém páru AUD/JPY, který od japonského zemětřesení vzrostl o 12 %.

Dolar klesl proti koši měn na nejnižší hodnoty od prosince 2009 a pokračující nejistota, zda se ekonomika ukáže jako dostatečně silná i bez další hotovostní injekce, vede k tomu, že volné prostředky jsou investovány do stříbra, zlata, ropy a kukuřice.

Čína zvýšila úrokovou sazbu ve snaze zkrotit inflaci a dostat pod kontrolu objem úvěrů již počtvrté od loňského října. Dále pak Čína již podruhé v roce 2011 kvůli růstu ceny ropy na trzích zvýšila státem kontrolovanou cenu benzínu.

Index CRB za uplynulý týden přidal 1,4 % a i když se těm, co přidali nejvíce, nepodařilo připsat si na komoditní měřítka velké zisky, pozorujeme, že napříč různými trhy došlo k prolomení zajímavých úrovní. Kontrakt na zemní plyn odepsal 7 % poté, co Americký úřad pro energetické informace oznámil jednoznačně medvěd týdenní změnu zásob. Trh se od příštího týdne opět zaměří na tvorbu zásob, protože zimní sezóna je u konce a nová produkce zásoby jen zvýší.

Stříbro

Stříbro poprvé za 31 let prolomilo hranici 40 USD a mnozí nyní věří, že cesta k 50 USD, tedy absolutnímu maximu, je hotová věc. Celkové prostředky zainvestované ve fondech ETF se dostaly na nová maxima a od březnové korekce rekordně stouply. Celkově ETF fondy nyní drží téměř 50 milionů uncí a jsou o 45 % vyšší než před rokem.

Investoři kupují akcie na stříbro a poptávka po stříbrných mincích v Číně a Indii roste nevídaným tempem. Stříbro za uplynulý měsíc přidalo 12 % a za uplynulý rok 120 %, což je opravdu pozoruhodný výkon, protože o nedostatku stříbra nemůže být řeč.

Hlavní příčinou vývoje ceny stříbra tedy byly především peněžní toky do investičních fondů, navíc se přidaly do party také hedgeové fondy. Toto může být také jedním z hlavních problémů v situaci, kdy rally nabrala směr. Trh se stříbrem je i nadále poměrně malý a vykazuje vysokou betu se zlatem. To nadále míří na sever neméně radostně, ale pamatujte, že na tobogánu po cestě nahoru následuje jízda z kopce, během které se nabírá značná rychlost.

Hlavní konzultantská firma v oblasti kovů, GFMS, vyjádřila minulý týden obavy z rychlého nárůstu ceny, nicméně nevidí důvody, proč by aktuální nálada na trhu nemohla cenu vyhnat až k 50 USD. Zároveň varovala před rizikem prudkého poklesu, pokud by investoři přistoupili k prodejům a nabídka by převážila poptávku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama