Ropa: Jaká je budoucnost černého zlata po růstovém prvním čtvrtletí?

| Boris Tomčiak

Cena ropy zamířila v uplynulých měsících prudce vzhůru. Na počátku roku se americká ropa WTI pohybovala na úrovni kolem 91 dolarů za barel. Ke konci čtvrtletí již byla o 15 % výše na hodnotě kolem 105 dolarů za barel. Bez větších problémů se podařilo překonat psychologickou hranici na úrovni 100 dolarů. Ještě výraznějšího růstu jsme se dočkali v případě evropské ropy Brent, která posílila o 21,5 % a uzavírala kvartál na úrovni 115 dolarů za barel.

Cenu ropy v průběhu kvartálu podporovalo hned několik faktorů. Již tradičně nelze nezmínit pokračování extrémně uvolněné měnové politiky ze strany Fedu. Svou monetární politikou centrální banka způsobila, že jsou bezpečná aktiva pro investory málo atraktivní, takže ti následně přesouvají kapitál do rizikových aktiv v podobě akcií, komodit a jiných. Kroky centrální banky podpořily komodity jako celek, přičemž ropa nebyla výjimkou.

Cena americké ropy

Z makro pohledu se připojuje k podpůrným faktorům i pokračující růst globální ekonomiky, přičemž solidní oživení zažívají již i některé rozvinuté ekonomiky, které patří k největším spotřebitelům ropy na světě. To pozitivně ovlivňuje i stranu poptávky. Příznivou zprávou pro energie byla i tužší zima.

Hlavní událostí čtvrtletí byly ovšem na trzích s ropou nepokoje v arabských zemích. Vše odstartovalo Tunisko. Následovaly masivní protesty v Egyptě, které dopadly pro protestující velmi příznivě, protože dosáhli svých cílů. Výsledek povzbudil nespokojené občany v Jemenu, Bahrajnu, Saúdské Arábii, Libyi, Iránu nebo Sýrii. Stali jsme se svědky protestů, na které investoři velmi citlivě reagovali, protože se obávali výpadků produkce v regionu, který je z hlediska těžby ropy zcela zásadní.

Obzvláště citlivě je vnímána situace v Libyi, kde se demonstrace přelily v občanskou válku. Do konfliktu se zapojilo i NATO. V prvních fázích byl výsledkem výpadek produkce ve výši 75 % z 1,6 mb/d. Na situaci zareagovala Saúdská Arábie, která přislíbila nahradit výpadek těžby ze svých rezervních kapacit a zvýšila produkci.

reklama
reklama