Citi: Býčí náhled na komodity není proč měnit

| redakce

Americký dolar oslabuje, což zvyšuje již tak rekordní ceny komodit. Ty navíc rostou celosvětově díky nákupům investorů, kteří se snaží chránit před inflací. Ta je například v Číně oficiálně přes pět procent. Analytici Citibank proto nevidí jediný důvod, proč by měl býčí závod v oblasti surovin v nejbližších měsících skončit.

Komodity

Z reportu Citibank:

- Zvýšili jsme svoji 6-12měsíční předpověď na cenu ropy Brent na 125 USD za barel (ze 100 USD) a pro WTI na 115 USD za barel. Tyto prognózy jsou býčí vůči forwardům, jelikož čekáme pokračující narušení dodávek kvůli krizi na Středním východě a v severní Africe (MENA), jakož i silnou poptávku z mladých ekonomik (EM).

Naše predikce pro 0-3 měsíců je neutrální ve srovnání s forwardy. Čekáme tedy ponechání rozpětí mezi cenou Brent a WTI na 10 USD za barel v ročním horizontu s ohledem na nepokoje v MENA.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

- Naše předpověď u zemního plynu v USA udává postupné zvyšování cen v průběhu prognózy, jelikož očekáváme pozvolné pokračování poklesu produkce na pobřeží USA s dosažením maxima produkce ke konci tohoto roku, následovaný počátkem klesajícího trendu.

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

- Stále čekáme omezený prostor pro růst cen základních kovů v krátkém období, jelikož vysoké ceny ropy, zemětřesení v Japonsku a přísnější měnová politika v Číně a v západní Evropě ubraly z přehřátí trhu. Nedávná rekordní maxima cen mohou být opět dosažena ve 2. pololetí tohoto roku, jelikož zpřísnění měnové politiky v Číně není přílišné.

- Cena zlata pravděpodobně během 0-3 měsíců dosáhne 1 500 USD za trojskou unci kvůli pokračujícímu napětí v MENA, fiskální krizi v eurozóně, rostoucí inflaci a slabému dolaru. Ale postupné odstranění monetárních stimulů ze strany hlavních centrálních bank bude pravděpodobně tížit cenu zlata v průběhu 6-12 měsíců.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Očekáváme pokles ceny stříbra, čímž by měl poměr ceny zlata a stříbra postupně stoupnout z historicky nízkých úrovní.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama