Cena ropy WTI poroste. Dříve nebo později dožene Brent

| Boris Tomčiak

V posledních měsících se do silného vzestupného trendu dostala cena ropy. Příčinou je nejen rostoucí poptávka, ale i produkční problémy. V severní Africe se pokojné demonstrace proměnily v rozsáhlý vojenský konflikt. Libye, země s největšími zásobami ropy na africkém kontinentu, kvůli válce přestala exportovat ropu na světové trhy. Mezi investory se také rozšířily obavy, že občanské nepokoje destabilizují i státy kolem Perského zálivu.

Ačkoli je ropa WTI kvalitnější než Brent, je výrazně levnější. Rozevřené cenové nůžky by se měly postupně zavřít. Cena ropy WTI by tak mohla v nejbližší době dále růst.

Jaké jsou hlavní důvody pro růst ceny ropy WTI?

Spotřeba ropy

1. Globální spotřeba ropy je rekordní

Světová ekonomika se poměrně rychle zotavila z nejhorší recese za posledních 60 let. V roce 2008 a 2009 bylo zaznamenáno výrazné snížení poptávky po ropě na 84,3 milionu z předkrizových 86,3 milionu barelů denně. V minulém roce však nastal obrat k lepšímu a poptávka se zvýšila o téměř 3 procenta na nový rekord 86,7 milionu barelů za den.

Podle prognózy Ministerstva energetiky Spojených států by se v tomto roce mělo na celém světě spotřebovat 88,2 miliónu barelů ropy za den, což je o 1,7 procenta více oproti minulému roku. Nikoho nepřekvapí, že tahounem zůstanou rozvíjející se země na čele s Čínou. Příznivý však je i růst poptávky ve Spojených státech, které jsou pořád největším spotřebitelem ropy na světě.

Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu se v tomto roce dočkáme růstu globální ekonomiky o 4,5 %. Expanze by měla být jen mírně nižší oproti roku 2010, kdy se celosvětové HDP zvýšilo o 5 procent. V rozvinutých zemích se předpokládá ekonomický rozmach na úrovni 2,5 %. Prognóza pro rozvíjející se státy je stanovena na 6,5 %.

2. Silniční provoz v USA opět roste

Údaje Ministerstva dopravy USA ukazují, že provoz na amerických silnicích se v posledních měsících stabilně zvyšuje. V lednu bylo ve Spojených státech najeto na anualizované bázi přibližně 3 000 miliard mil. To je nejvýše od srpna 2008, kdy se v USA rozbíhala finanční krize. Tento vývoj je do značné míry zapříčiněn rostoucím objemem přepravy v komerční sféře, protože americká podnikatelská aktivita v posledních měsících stoupá.

To potvrzují i údaje o objemu přepraveného nákladu American Trucking Association. V prvních dvou měsících tohoto roku se ATA index přepraveného nákladu zvýšil o 6 % oproti stejnému období minulého roku. Nákladními vozidly se v USA přepravuje téměř 70 procent všeho nákladu.

reklama
reklama