Komodity v 1. čtvrtletí: Působivé zisky na geopolitickém pozadí

| Ole S. Hansen

Komodity mají za sebou třetí ziskové čtvrtletí v řadě. Pomáhá jim geopolitické napětí, které plyne z nepokojů v severní Africe a na Blízkém Východě a které žene vzhůru ceny energetických komodit. Všechny tři hlavní komoditní indexy díky tomu překonaly za 1. čtvrtletí výkon akciového indexu MSCI World, který za první kvartál přidal 4,3 %. Nejvíce rostl index S&P GSCI, který si díky silnému zastoupení energetického sektoru připsal 11,6 %. Index DJ USB, který je mezi různé komodity rozložen rovnoměrně, přidal 4,4 %. Mezi nimi se nachází, měřeno růstem, index Reuters Jefferies CRB, který si za první čtvrtletí připsal 8 %.

Vývoj cen komodit (1. 1. až 1. 4. 2011)

Tato tři čísla zcela jasně ukazují na rozdíly mezi jednotlivými sektory. Nejlepší výkon si připsal energetický sektor, nedařilo se naopak základním kovům. Dále ceny komodit ovlivňovalo japonské zemětřesení, v důsledku čehož vznikla nukleární krize, jejíž plný rozsah není stále znám. Díky rostoucím cenám potravin a energií působí na ceny komodit také rostoucí inflace.

Tyto skutečnosti budou ovlivňovat trhy i ve 2. čtvrtletí. K tomu se přidávají spekulace, kdy začnou centrální banky stahovat z trhu monetární stimuly. Světové dluhopisové trhy se tak dostávají pod tlak. Rostoucí inflace a očekávání, že centrální banky přistoupí k růstu úrokových sazeb, přiměly mnohé investory hledat výnosy na akciových trzích.

Rostoucí ceny energií

Vývoj cen ropy

Ropě a rafinovaným produktům patří 3 ze 4 prvních výkonnostních příček za 1. čtvrtletí. Ropa WTI se několik týdnů obchodovala do strany, nyní se však dostala na svá 30měsíční maxima. Příčin můžeme najít několik. Jednak docházelo k tzv. "window dressing", tzn. úpravám portfolií ze stany fondů, aby opticky vylepšily výsledky, důležitější jsou však obavy, které vyvolává konflikt v Libyi, resp. obavy z toho, že se kvůli prodloužení omezení produkce ocitnou pod tlakem ostatní producenti a ropy bude nedostatek.

Muammar Kaddáfí opět získal kontrolu nad ropnými přístavy Ras Lanuf a ostřelovanou Bregou a pro dřívější odběratele ropy může být velmi těžké se současným režimem obchodovat.

Přestože je cena ropy Brent 46 % nad průměrem z roku 2010 a ropy WTI 35 %, nevykazuje trh pokles poptávky. To zvyšuje tlak na Saúdskou Arábii, největšího světového producenta ropy po Rusku, aby vykryla pokles dodávek, protože disponuje největšími rezervními kapacitami. Březnová data ukazují na zvýšení denní produkce pouze o 300 000 barelů, přičemž dohadovaný výpadek produkce kvůli nepokojům v Libyi je odhadován na 1,6 milionu barelů.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

reklama
reklama