Otázka za milion: Je na zlatě bublina?

| Miroslav Koplík

Cena zlata možná trošku v tichosti a ve stínu jindy "levnějšího" stříbra posunula své historické rekordy vysoko nad 1 500 dolarů za trojskou unci. Ve zlatě má peníze obrovské množství lidí i institucí. Je růst ceny drahého kovu v posledních několika letech, především v posledním roce, možné považovat za typickou spekulativní bublinu?

Zlato

Argumenty pro bublinu

1. Články a názory v médiích vychvalující zlato jako výbornou investiční příležitost Zlato za 500 bylo "drahé", ale nyní za 1 500 dolarů je "levné". Objevují se názory, že zlato bude ještě letos za 2 000 dolarů a do pěti let za 5 000 dolarů za unci.

2. Centrální banky, které léta levně zlato prodávaly jako "barbarský přežitek", jej nyní draze nakupují zpět Jedná se o centrální banky Číny, Mexika nebo Ruska.

3. Zlato je nabízeno široké veřejnosti jako výborná investice Prodává se v automatech na letištích (Německo) nebo v obchodních domech (Velká Británie).

4. Vyrojily se desítky knih na téma "jak vydělat na zlatě" Na Amazonu jsem napočítal 29 knih o zlatě a investování do něj. Když byla v roce 2008 cena ropy 140 dolarů a objevovaly se názory, že brzy bude stát 200 dolarů, tak jsem na Amazonu napočítal 34 knih o ropném vrcholu. Nedlouho poté cena ropy spadla ze 140 na 35 dolarů.

5. Obyčejní lidé, kteří se o investování nikdy nezajímali, se začínají pídit po tom, kde by levně koupili zlato.

6. Celkovou situaci na komoditách dokresluje vstup komoditního obchodníka, firmy Glencore, na burzu Ten udělá z jeho ředitelů miliardáře. Komoditní insideři prodávají.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama