Paulson zlatu věří, Soros se zbavuje pozic

| Petr Čermák

Cena zlata se v posledních několika týdnech vyšplhala na nové historické maximum a na počátku května pokořila hranici 1 570 dolarů za unci. Zájem o žlutý kov potvrzuje i mincovna ve Spojených státech, která hlásí prudký růst prodejů zlatých mincí American Eagle. V minulosti byl žlutý kov velmi populární i mezi hedgeovými manažery. Někteří již však začínají uzavírat své pozice. Příkladem za všechny je George Soros a jeho Soros Fund Management. Jiní naopak zlatu stále věří, například John Paulson.

Zlaté cihly

Cena zlata vzrostla od počátku roku zhruba o 5 %, vyšplhala se na nový historický rekord (1 577,4 dolaru za unci) a aktuálně se pohybuje okolo 1 500 dolarů. Pro hedgeový fond George Sorose (Soros Fund Management) však žlutý kov ztratil atraktivitu.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zlatý medvěd Soros

Odhalila to aktuálně zveřejněná data o otevřených pozicích fondu. Ještě na konci prosince vlastnil Soros Fund Management SPDR GOLD TRUST (ETF vlastnící fyzické zlato) za 655 milionů dolarů (4,72 mil. akcií), což představovalo přibližně 8,5 procenta z celkového portfolia. Na konci čtvrtletí se zároveň jednalo o největší pozici fondu, který obhospodařoval zhruba 7,7 miliardy dolarů.

Aktuálně (k 31. březnu) zredukoval Soros pozici na 6,9 milionu (49 400 akcií), což je 0,08 procenta z celkového portfolia (8,4 miliardy dolarů). Z největší pozice klesl SPDR GOLD TRUST (GLD) na 162. místo.

Snížení pozice nastalo ovšem i v případě těžařů zlata. Na konci prosince držel fond akcie společnosti NovaGold Resources (NG), která se zaměřuje na těžbu zlata, stříbra, mědi, zinku a olova, v hodnotě 184 milionů dolarů, což představovalo přibližně 2,4 procenta z celkového portfolia. K 31. březnu došlo k redukci na 45,4 milionu dolarů (prodáno 9,41 milionu akcií), tedy zhruba 0,5 procenta z celkového portfolia. Ze 7. největší pozice propadla společnost NovaGold Resources na 53. místo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama