Stříbro: Zajímavější alternativa zlata

| redakce

Tento vzácný kov má tradičně podobnou investiční charakteristiku jako zlato, je považován za formu dlouhodobého uchování hodnoty a zajištění proti inflaci. Co tento kov od zlata odlišuje, je jeho větší využití v průmyslu, například automobilovém nebo optickém. Dále nalézá využití také ve zdravotnictví nebo textilním průmyslu.

Průmyslová poptávka tvoří asi 40 % celkové poptávky. Nezanedbatelná je také poptávka z oboru šperkařství.

Největší část světové těžby stříbra se soustředí v zemích Latinské Ameriky jako Peru, Bolívie a Mexiko, popř. Chile, dále se stříbro těží v zemích tradičně bohatých na nerostné zdroje jako Čína a Austrálie, v Evropě patří k největším těžařům Polsko a Srbsko. Největším světovým těžařem stříbra je australský BHP Billiton, následován mexickou společností Fresnillo a polským KGHM.

Vývoj na trhu v poslední době

• Po prodělané krizi před několika lety, kdy klesaly ceny snad všech komodit, nastoupily ceny stříbra prozatím trvající růstový trend. Od roku 2008, kdy se cena stříbra dostala pod 9 USD, až do současnosti cena bez větších výkyvů rostla. Počátkem března se cena dostala nad 35 USD, následně až na nové rekordy, kdy překonala maxima z roku 1980 (49,45 USD, tehdy k růstu ceny přispěly spekulace bratrů Huntových). Nový rekord je nyní 49,79 USD, byl dosažen 25. 4. 2011.

• Dlouhodobou příčnou růstu ceny stříbra je samozřejmě oživení světové ekonomiky a tím způsobená zvyšující se poptávka a spotřeba, jedním z faktorů jsou také rostoucí inflační očekávání nebo s poklesem vnímání rizika po krizi růst obchodní aktivity spekulantů. Nárůst v posledních týdnech před koncem dubna byl neopodstatněnou spekulativní "bublinou".

stříbro - roční vývoj

• Od přelomu dubna a května došlo k výraznému poklesu, za několik dní cena klesla o zhruba 30 %. Důvodem byl zejména zásah chicagské komoditní burzy Comex, která zvýšila objem potřebných peněz k využití pákových obchodů. Požadovanou hodnotu navýšila z 14,500 USD na 16,200 USD. Tento krok přispěl k vyloučení části spekulantů z trhu a k propadu ceny. Zvýšení maržových požadavků i dlouhodobě přispěje na trhu se stříbrem k menšímu podílu spekulativních pákových obchodů a omezení volatility. Podobně např. RSI (ukazatel přeprodanosti a překoupenosti) před propadem dosahoval extrémní hodnoty 88,9b., kdy již hodnoty mezi 70 a 80 jsou nadprůměrné. Současné ceny kolem 35 USD za unci tak vrátily stříbro na fundamentálně opodstatněnou úroveň.

  • 1
  • 2
reklama
reklama