Zlato poroste dál, nakupujte fyzické cihly a slitky!

| Peter Schiff

Celý život pracuji na Wall Street a za ta léta jsem už zjistil, že velcí institucionální investoři jako penzijní nebo nadační fondy se málokdy vzdalují od stáda. Spravují příliš mnoho cizích peněz, než aby z něj samotní vystrkovali hlavu. Když pak něco nevyjde, můžou alespoň poukázat na to, že ostatní si vedli stejně špatně.

Zlaté slitky

Z toho důvodu také často až se zpožděním registrují důležité změny trhu – jako je třeba úpadek měny. Mnozí z nás sice již dlouho kupují drahé kovy, aby se ochránili před kolapsem dolaru, ale na Wall Street je zlato a stříbro dosud přísné tabu. Manažeři fondů jsou poučováni, že je zlato "barbarský přežitek", že mnohem civilizovanější je dále nakupovat státní dluhopisy a bezpečné akcie. Ostatně to tak dělají všichni.

V poslední době však registruji známky toho, že i stádo už mění směr.

Zlato válí

Podle jisté zprávy, jíž se dostalo v médiích nepochopitelně mizivé pozornosti, nadační fond Texaské univerzity – po Harvardském fondu druhý největší v zemi – před několika měsíci obohatil své portfolio o investiční zlato v hodnotě zhruba půl miliardy dolarů, aby na počátku tohoto měsíce přikoupil další, rovněž za půl miliardy. Univerzitní fond nyní vlastní neuvěřitelných 6 643 zlatých cihel (664 300 uncí), které se od poloviny dubna, kdy byly dodány do pronajatého trezoru v bance HSBC v New Yorku, zhodnotily o 40 milionů dolarů. Docela slušný začátek.

Nákup zlata poradil univerzitě Kyle Bass, známý manažer hedgeového fondu Hayman Capital a člen správní rady fondu Texaské univerzity. Zdůvodňoval to prostě. "Centrální banky tisknou víc peněz než kdy dříve – jakou tedy budou mít hodnotu, kolik zboží a služeb si za ně do budoucna pořídíme? Zlato jsem vždycky vnímal coby alternativní měnu, které se víc natisknout nedá."

A univerzita evidentně souhlasí, že sedět na hromadě potištěného papíru je aktem slepé víry, jaká se nehodí k prozíravé a osvícené instituci.

Co je doma, to se počítá

V zasvěcených kruzích vyvolal dotyčný nákup značný rozruch. Když učinil tento krok významný nadační fond, budou jej instinktivně následovat i manažeři dalších fondů. Jsou to koneckonců chytří lidé a uvědomují si, že ačkoli jejich portfolia přinášejí nominální zisky, mnohem více ztrácejí v kupní síle.

Nepřekvapilo by mě, kdyby řada z nich nakupovala drahé kovy alespoň soukromě. Nyní se však mají čím zaštítit, když to budou dělat i jako správci fondu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama