Komodity na vrcholu. Mají investoři čekat propad?

| redakce

Měď je na vzestupu, ropa je na vzestupu. Bavlna se blíží k historickému maximu. Zvyšující se náklady na suroviny tlačí nahoru spotřebitelské ceny. A spekulanti? Ti sázejí nato, že ceny poletí ještě více vzhůru. Například analytik Kasper Kierkegaard z Danske Bank tvrdí, že se počet pozic spekulujících na růst blíží rekordním hodnotám. Je vůbec možné, aby nastartovaný růst komodit něco zbrzdilo?

Jeremy Grantham

Granthamovo varování

Podle Jeremyho Granthama dlouhodobě ano. Šéf fondu GMO odhadl pád technologií v roce 2000 i pád trhů v letech 2007 až 2009.

Ve svém posledním dopise investorům Grantham varuje, že budeme pravděpodobně čelit velké korekci v cenách komodit. V dlouhodobém horizontu, co se týče všech komodit, zůstává přesto neuvěřitelně optimistickým a chápe tuto budoucí korekci jako životní příležitost k nákupu.

Grantham se totiž domnívá, že lidstvu dochází úplně všechno, skoro jako by se opět vracel k předpovědím o "hladové apokalypse" a přelidněné Zemi.

Přesto Grantham očekává v blízké budoucnosti propad komodit s pravděpodobností 80 %!

Možná je těžké si nyní, na těchto cenových úrovních, představit, že by komodity mohly být ještě někdy znovu levné. Ale není to právě ten pravý příznak spekulační bubliny?

Granthamovy úvahy dávají logiku ze dvou důvodů:

1. Zemědělské komodity musejí jít zákonitě dolů

Zemědělci právě zažili nejhorší rok za dlouhou dobu. Zemědělská půda, která nebyla spálena suchem, byla zasažena povodněmi. Není tedy divu, že ceny letěly raketově vzhůru. Ale pravděpodobnost, že tento rok bude stejně špatný jako předešlý, je nízká.

Zemědělci zareagovali okamžitě, navýšili ceny a vysázeli několikanásobně více plodin než loni. "Pokud se tedy letošní počasí ukáže být alespoň o trochu lepší, budeme se topit ne v dešti, ale v obilí. Pokud slunce i déšť neudeří ve stejnou dobu na stejné místo, očekáváme letos absolutně rekordní úrodu, tvrdí Grantham.

reklama
reklama