Ropa se po uklidnění situace v arabském světě vrátí pod 100 dolarů za barel

| redakce

Cena ropy Brent se po období, kdy ji především situace v Libyi vytlačila nad 120 dolarů za barel, opět vrátila na úrovně mezi 110 a 120 dolary. Výhled na ceny ropy v podání analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše.

Cena ropy Brent se po období, kdy ji především situace v Libyi vytlačila nad 120 USD/brl, opět usadila v pásmu 110–120 USD/brl. Situace v regionu severní Afriky a Blízkého a Středního východu je stále velmi komplikovaná, takže riziková přirážka plynoucí z možnosti dalšího významného narušení dodávek je oprávněná.

Proti vysoké ceně ropy však působí momentálně dosti silné obavy z pomalejší globální ekonomiky, a tedy i nižšího růstu poptávky po ropě.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy je podle našeho názoru aktuálně vyšší, než by odpovídalo fundamentálním faktorům (rovnováha poptávky a nabídky, marginální náklady na těžbu) a současné situaci a vyhlídkám světové ekonomiky (relativně mírná expanze jako hlavní scénář).

Dokud však nedojde k uklidnění situace na Středním východě, měla by se udržet relativně významná riziková přirážka odrážející možnost narušení dodávek ropy z regionu.

Aktuální ceny ropy a ropných derivátů

Obchodování s ropou: Jaký vliv má sezónnost na výnosy?

  • 1
  • 2
reklama
reklama