Jim Rogers: Světu hrozí nedostatek potravin během pár let

| Patria.cz

Situace ve světovém zemědělství se rychle zhoršuje, nabídka zaostává za rostoucí poptávkou, v důsledku čehož se svět během několika let může potýkat s vážným nedostatkem potravin, uvádí investor Jim Rogers. Ten je známým komoditním býkem - nejenže investuje do komodit s vidinou vysoké návratnosti, ale také pravidelně varuje před prudkým růstem cen potravin.

Ceny potravin na mladých trzích - ilustrační foto

"Musíme něco udělat, nebo nebudeme mít v řádu několika málo let dost jídla, bez ohledu na cenu," řekl Rogers v rozhovoru pro televizi Bloomberg. Dodal přitom, že zemědělské komodity stále tvoří značnou část jeho investičního portfolia, přičemž má nakoupeny všechny obchodovatelné komodity.

Rogers není zdaleka jediný, kdo poukazuje na nutnost posílení globální produkce potravin a důvody vedoucí k rychlému růstu cen. Vyjádření podobného rázu vycházejí od Organizace OSN pro výživu a zemědělství, bývalého generálního tajemníka Spojených národů Kofiho Annana i Světové banky.

Ministři zemědělství skupiny zemí G20 se minulý týden shodli na několika bodech se společným cílem navýšit zemědělskou produkci a zamezit dalšímu růstu cen potravin – mimo jiné schválili zavedení jakési databanky plodin a hodlají omezit zákazy vývozu.

Chudých přibývá

Podle odhadů Světové banky uvrhly rostoucí ceny jídla dalších 44 milionů lidí do chudoby. Poslední zpráva FAO hovoří o tom, že globální produkce obilí bude letos vzhledem k nepříznivému počasí nižší oproti dosavadním předpokladům.

Horší klimatické podmínky zasáhly úrodu v Evropě i Spojených státech, světová produkce tak klesne pod úroveň spotřeby. S tím jsou spojené vyhlídky nadále vysokých a neustálených cen zemědělských produktů.

Aktuální ceny nejen zemědělských komodit sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama