Komodity: Poslední šance naskočit do býčího vlaku?

| redakce

Komodity mají za sebou skvělý rok, ale v posledních týdnech jako by se jejich růst zasekl. Odborníci mají na věc dva základní pohledy: Buď se jedná o konec býčího trhu na komoditách, respektive splasknutí komoditní bubliny, nebo jde o poslední nákupní příležitost v době, kdy se dá kvůli rostoucí globální populaci očekávat raketový růst cen základních surovin.

Index cen komodit

Světové ceny potravin v červnu vzrostly meziměsíčně o 1 %. OSN zvýšila prognózu světové produkce obilovin na rok 2011 až 2012 na zhruba 2,313 miliardy tun, tedy o 11 milionů tun oproti červnové předpovědi. Tolik zpráva z minulého týdne.

Jim Rogers: Světu hrozí nedostatek potravin během pár let

Známý investor Gary Shilling se řadí mezi komoditní medvědy, tedy pesimisty. Hlavní motor komoditní rally - Čína - je podle něj maximálně několik let před ekonomickým kolapsem. Následný pokles poptávky po komoditách srazí jejich ceny dolů.

S ním nesouhlasí Jeremy Grantham, další burzovní veterán. Raketový růst populace podle něj vyvolá obrovskou poptávku po surovinách a potravinách, kterou svět nebude schopen uspokojit. Ceny proto naopak poletí nahoru.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Právě druhý scénář se zdá být pravděpodobnější. Pokud se celosvětově výrazně nesníží energetická spotřeba na jednoho člověka, poptávka postupně musí překonat nabídku významným způsobem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama