Ropa za 150 dolarů: Nesmysl, nebo blízká budoucnost?

| redakce

Navzdory 20% poklesu z nejvyšších dubnových úrovní lze u cen ropy a produktů z ní očekávat zhruba po roce nová maxima. Po letošním letním uvolnění cen bude na trhu ropy následovat dlouhodobý býčí trend podobný tomu z let 2007 a 2008. A následky pro světovou ekonomiku budou zásadní.

Cena ropy za barel (v dolarech)

Pokud rezervy OPEC klesnou až na mezní úroveň, průměrná měsíční cena ropy dosáhne na 150 USD za barel už na jaře příštího roku. Je však možné, že vyletí až na 165, nebo dokonce 170 USD, což by skrze následné zvýšení cen pohonných hmot znamenalo velké omezení pro spotřebitele.

Odhadovaný ropný šok na jaře roku 2012 by mohl ohrozit ekonomické oživení. V projekci pro USA by zvýšení ceny na úrovně kolem 150 USD ubíralo 1,5 procentních bodů z reálného amerického HDP.

Hedgeoví portfoliomanažeři ropu shortují

Steve Briese z Bullish Review of Commodity Insiders však tvrdí, že hedgeoví portfoliomažeři obchodující s ropou nyní intenzivně spekulují na pokles. Hodnota čistých krátkých pozic na trhu s futures a opcemi NYMEX je na rekordní úrovni. A jelikož historie ukazuje, že úsudek institucionálních investorů bývá většinou správný, Briese vyvozuje, že v současnosti existuje na trhu ropy obrovský potenciál na zisk z krátkých pozic.

Někteří odborníci jsou však k tomuto názoru skeptičtí. Potenciál na zisk ze short-sellingu vidí pouze pro letní měsíce, a to nijak závratný. Na trhu ropy tak naopak vidí velkou nákupní příležitost.

Ropné rezervy OPEC jako podíl na celosvětové poptávce

Obavy o rezervy v kapacitě ropných producentů

Michael Rothman, analytik z Cornerstone Analytics, předpokládá cenu ropy dokonce až u hodnoty 170 USD. Mezinárodní energetická agentura (IEA), organizace se sídlem v Paříži zastupující spotřebitelské země, koncem června zapříčinila výprodeje na trhu ropy svým prohlášením, že bylo vytěženo 60 milionů barelů ze strategických rezerv USA a dalších 27 zemí.

Chování na trzích tento příliv značně ovlivnil, i když se jedná pouze o něco přes dvě třetiny z téměř 90milionové denní celosvětové spotřeby. Při takové míře denního odběru ropy by světové zásoby 1,6 miliard barelů stačily pouze pro krytí 18denní spotřeby. Proto je mnohem důležitější sledovat schopnost producentů krýt potřeby poptávajících v delším horizontu.

Podle komoditního analytika Husseina Allidiny z Morgan Stanley klesnou rezervy OPEC na neudržitelnou úroveň. Allidina je však méně býčí než Rothman, jeho scénář počítá s cenou Brentu okolo 140 USD za barel.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama