Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

| redakce

Bláznivý růst cen zlata nebere konce. Přesto bychom neměli zapomínat ani na další drahé kovy s podobně slibnými vyhlídkami. Futures na stříbro, měď a platinu vykazují značnou volatilitu, ale prozíraví investoři díky nim dosahují velmi slušných zisků. Některá tato "tvrdá" aktiva sice nelámou rekordy jako zlato, ale rozhodně u nich lze očekávat silný býčí trend.

Zlato zažilo mírnou korekci v květnu, poté opět nabralo tempo a ve třech týdnech zhodnotilo o 8 %, o čemž svědčí nedávný rekord okolo 1 600 USD za unci. Z dlouhodobého pohledu ale můžeme pozorovat ještě mnohem větší zisky.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

V porovnání s koncem února roku 2010, kdy se zlato obchodovalo za 1 080 USD, dokázalo za rok a půl zvýšit svou cenu o 50 %.

John Taylor: Zlato vyleze do října na 1 900 USD

Pokud máte strach, že byste do rozjetého "zlatého" vlaku naskočili příliš pozdě, existuje několik doporučeníhodných alternativ ve formě platiny, paládia, mědi, stříbra a kovů vzácných zemin.

V následujícím přehledu upozorňujeme na jejich přednosti a potenciální rizika, nicméně lze konstatovat, že jde o vhodné varianty diverzifikace reálných aktiv.

Platina

1. Platina

Platina se obchoduje v podobných formách jako zlato nebo stříbro a patří mezi nejdražší kovy. Pro dlouhodobější investory má platina budoucnost díky využití v průmyslu (například katalyzátory u automobilů) a ve šperkařství při výrobě luxusních šperků.

Cena platiny se od roku 2001, kdy činila 500 USD za unci, dostala až na více než 2 300 USD v roce 2008. Po pádu Lehman Brothers zaznamenala 65% pokles za 9 měsíců. Od minim na hodnotě 800 USD v prosinci 2008 se dokázala opět vyšplhat na současných zhruba 1 700 USD za unci a přinést investorům, kteří během "Lehmanovské" krize nezaváhali, více než dvojnásobné zhodnocení. Letos nejvyšší úrovně dosáhla v únoru při ceně kolem 1 850 USD.

Aktuální cenu platiny sledujte zde

Jako hmotnou investici lze doporučit platinu ve formě mincí a slitků, existují i indexové fondy ETF jako například ETFS Physical Platinum Shares. Těžařských společností orientujících se čistě na platinu bohužel na trzích není mnoho a jsou méně likvidní. Na mimoburzovních trzích naleznete například South African Anglo Platinum Limited.

reklama
reklama