Komodity se po propadu stabilizovaly

| Ole S. Hansen

I minulý týden jsme napříč sektory pozorovali zvýšenou volatilitu jako důsledek dluhové krize na obou stranách Atlantiku. K tomu se přidává ještě zpomalující hospodářská aktivita. Trh se aktuálně snaží zjistit, zda se některé ekonomiky vrátí k druhému dnu recese, což by byla špatná zpráva, jak pro akcie, tak pro komodity.

Graf níže ilustruje vývoj některých klíčových trhů od momentu, kdy FED spustil kvantitativní uvolňování.

Riziková aktiva jako akcie a komodity trpí, zatímco investoři se přesunuli do zlata a švýcarského franku. Švýcarský frank je nyní podle některých názorů nadhodnocen o 40 % a důsledky jsou vidět i na silnicích. Lidé jezdí ze Švýcarka nakupovat do Německa a Francie. Jak se Švýcarská centrální banka vyrovná s touto situací, bylo a je předmětem mnoha spekulací a díky některým z nich mohl frank na konci minulého týdne oslabit.

Výkonnost rizikovějších a bezpečnějších aktiv

Index Reuters Jefferies CRB se vzpamatoval z dřívějších ztrát a celý uplynulý týden zakončil na nule. Zisky na drahých kovech a zemědělských komoditách vyvážily ztráty, které utrpěly energie a průmyslové kovy.

Týdenní výkonnost komodit

Ropa ztratila třetinu své hodnoty

Cena ropy WTI se minulé úterý propadla až na 75,71 USD. Od květnových maxim tak ztratila třetinu své hodnoty a propadla se také pod průměrnou cenu z roku 2010, která činí 80 dolarů. Cenu tlačily níže likvidace dlouhých pozic a obavy z dvojité recese. Na trhu zmizela také víra v budoucí vyšší ceny futures kontraktů, která hnala trhy výše, a nyní se dá čekat spíše konsolidace.

Ropa Brent si vedla lépe, především díky poptávce z rozvíjejících se ekonomik a menšímu podílu spekulativních pozic. Cena se krátce podívala pod hodnotu 100 dolarů, potom ale silně posílila s potenciálem růstu na 110 dolarů, kde lze čekat další růst.

reklama
reklama