Splaskla na zlatě bublina?

| Ole S. Hansen

Během posledních dvou měsíců přidalo zlato zhruba 30 procent, když stále rostoucí počet investorů hledal v tomto žlutém kovu bezpečný úkryt, protože rostoucí obavy o zdraví bank, z vládních dluhů a zpomalující ekonomické aktivity si na ostatních třídách aktiv vybraly svou daň.

Zlato

Prudký nárůst ceny ve výši 400 dolarů během tak krátké doby nebyl udržitelný, i když byl živen předpověďmi o růstu ceny na 3500 nebo dokonce 5000 dolarů v blízké budoucnosti a přitahoval krátkodobé spekulanty.

V uplynulých dvou týdnech však začaly velké fondy a velcí investoři svoji expozici snižovat. Týdenní data z U.S. Commodity Futures a Trade Commission ukázaly, že od 2. srpna byly dlouhé pozice redukovány o 22 procent na 622 metrických tun. A zároveň během této doby nadále rostla expozice fondů ETF, investoři přes ně měli před úterním propadem nakoupeno 2 200 tun.

Výprodej pravděpodobně spustila kombinace několika faktorů: překoupeného trhu spolu se zvýšením marží na obchodování futures kontraktů na burze CME o 55 procent. Při denním rozpětí přes tři procenta měla burza CME pocit, že náklady na držení kontraktu v hodnotě 170 000 dolarů by se měly zvýšit. To vyvolalo vzpomínky na kolaps, který potkal v květnu stříbro, i na něm došlo předtím k raketovému růstu a následně prudkému zvýšení marží.

Otázka, kterou si nyní každý klade, je nasnadě. Splaskla na zlatě bublina po té, co v úterý dosáhla cena maxima 1913,50 USD a pak spadla o 200 dolarů? Pokles byl umocněn primárně počtem dlouhých spekulativních pozic, které byly otevřeny za poslední měsíc. Mnoho z nich se nyní bude opět soustředit na fundamenty.

Důvody, které hnaly za poslední rok cenu vzhůru, stále přervávají, ale po té, co cena vylítla přehnaně nahoru, hrozí krátkodobě přehnaná reakce směrem dolů. Bernankeho řeč v Jakson Hole zítra v 16.00 CET může určit směr pro další měsíce, stejně jako tomu bylo loni po oznámení QE2.

  • 1
  • 2
reklama
reklama