Vsaďte na růst cen komodit

| redakce

Při minulých kolech kvantitativního uvolňování ze strany Fedu komodity vždy vzrostly o desítky procent. Nyní se čeká třetí kolo. I kdyby s jeho schválením americká centrální banka otálela, kvantitativní uvolňování již začalo probíhat na účet Evropské centrální banky, i když se tak formálně neoznačuje. K již probíhající další vlně peněžní expanze se může brzy přidat expanze rozpočtová, po které nyní politici z celého světa volají i přes katastrofální stav státních financí. To jsou z pohledu komoditního investora silně prorůstové faktory.

Z aktuální analýzy společnosti Colosseum:

1 Continuous Commodity Index

Možná ještě větší vliv by však mohla mít aktivita emerging markets. Země jako Čína, Indie nebo Brazílie šláply na brzdu ekonomiky kvůli rostoucí inflaci. Nyní se však začínají bát příliš výrazného zpomalení ekonomického růstu, který by se promítl do nárůstu nezaměstnanosti a z toho pramenícího sociálního napětí.

2 Úrokové sazby

To si nikdo nepřeje, proto je již nyní možné pozorovat, že některé země sundávají nohu z brzdy a začínají šlapat na plyn. Je nutné si uvědomit, že právě tyto země jsou v posledních letech tahounem globálního ekonomického růstu a s tím spojené poptávky po komoditách.

Pokud se sejdou uvedené tři stimuly – centrální banky, státní rozpočty a emerging markets, je vysoce pravděpodobné nastartování další silné vlny dlouhodobého komoditního růstového trendu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama