Ropa Brent je dražší než WTI. Proč?

| Jan Dvořák

S rostoucím rozdílem mezi cenami typů ropy dostávám řadu dotazů, proč se rozdíl zvětšil či zmenšil a zda se vyplatí spekulovat na srovnání jejich cen. Vždyť ještě před pár lety byla cena prakticky identická. Proto jsem připravil analýzu jako odpověď na tyto otázky.

Rafinérie

U ropy se na trhu objevují 2 hlavní ceny – cena americké lehké ropy WTI a cena severomořské ropy typu Brent. Až donedávna byla odchylka mezi cenami kolem jednoho dolaru, tak to nikdo neřešil. Množství investorů to považovalo za samozřejmost - a nyní se diví. Otázka "jak se vyvíjejí ceny ropy" měla jednoznačnou odpověď. Pokud na stejnou otázku chce někdo odpovědět dnes, musí již specifikovat, o jaké ropě se baví.

V poslední době se totiž rozdíl mezi cenami zvyšuje, nedávno byla ropy typu Brent dokonce téměř o třetinu dražší než americká lehká ropa. Ropa typu Brent se obchoduje v Londýně, lehká ropa WTI pak ve Spojených státech.

Bráno z čistě logického hlediska by měla být cena lehké a méně sirnaté ropy vyšší než cena méně kvalitní ropy typu Brent. Po dlouhou dobu tak tomu skutečně bylo, ale rozdíl byl v jednotkách dolaru za barel. Ropa WTI byla považována za globální benchmark. Až do roku 2009 od ní například odvozovala cenu své ropy i Saúdská Arábie. Ta však přešla počínaje rokem 2010 na ropný index publikovaný firmou Argus. Od ceny ropy WTI jako benchmarku ustoupil i Kuvajt a Irák a přešly ke stejné cenotvorbě jako Saúdská Arábie.

Převahu tak získala ropa Brent. Ne snad proto, že by byla součástí indexu, ale proto, že ceny typů ropy, které jsou součástí indexu, se tradičně odvozují od ropy typu Brent.

Střed ropného vesmíru? Cushing

Veškeré dodávky americké lehké ropy, ať už pochází přímo ze Spojených států, nebo Kanady, se scházejí ve městě Cushing v Oklahomě. Velikost ropných zásob právě v tomto městě je tak jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících cenu ropy WTI. Ne to, zde Libye zastaví těžbu.

Narůstající produkce ropy z kanadských ropných písků končí svoji pouť na burzu také zde. To tlačí cenu ropy WTI výrazně níže. Producenti tak prodávají, co se dá, alespoň na spotovém trhu, výsledkem je převis nabídky a další tlak na pokles ceny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama