Komodity ztrácejí kvůli klesající důvěře

| Ole S. Hansen

Riziková aktiva jako komodity a akcie byla minulý týden silně zasažena poté, co se Fedu nepodařilo zvýšit důvěru investorů. Na dlouho očekávaném setkání oznámil Operaci Twist, kdy je podporován dlouhý konec výnosové křivky, čímž se udrží nízko náklady na půjčky. Trhy však vystrašil komentář o tom, že americká ekonomika čelí "významnému riziku poklesu".

Vývoj cen komodit v minulém týdnu

"S tím, jak Fed startuje Operaci Twist, zvyšuje Bernanke riziko, že dorazí s řešením pozdě, a to už podruhé během 10 měsíců. Jeho QE2 v listopadu loňského roku přišlo pozdě, ekonomika se vzpamatovávala velmi dlouho a program spustil výraznou rally na komoditách, která bezpodmínečně dopadla na americké konzumenty a způsobila, že se ekonomika opět zastavuje," napsal jeden z mých kolegů minulý týden.

Bernanke se chtěl vyhnout injekci likvidity ve stylu QE2. Alespoň odstranil obavy z druhého kola nafouknutých cen komodit. To může pomoci spotřebitelům a výrobcům, kteří vysokými cenami přes měď až po benzín trpí, na druhé straně to zasáhlo důvěru, což spouští prodej akcií.

Investoři mění postoj k dolaru

Evropská dluhová krize pomohla dolaru na sedmiměsíční maxima, čímž srazila ceny komodit, protože ty pro kupce v jiných měnách zdražují. Minulý týden se dolarové spekulativní dlouhé pozice hedgeových fondů prostřednictvím měnových futures IMM dostaly poprvé za 14 měsíců do kladného pásma a ukazují, jak dramaticky se za poslední týdny změnil postoj k dolaru.

Komodity utrpěly kvůli obavám z globální recese, která může negativně zasáhnout kovy, energie i potraviny, šlo o nejhorší pokles za více než čtyři měsíce. Index Reuters Jeffries ztratil za uplynulý týden 8 procent, přičemž všechny komodity utrpěly ztráty. Zajímavé je, že zlato, které je bráno jako bezpečný přístav, podlehlo bouři na komoditách také.

Zlato obětí extrémní volatility

Minulý měsíc zlato vytvořilo dvakrát nový rekord a třikrát se potýkalo s více než 100dolarovou korekcí. To alespoň krátkodobě zastavilo příliv prostředků do něj jakožto bezpečného přístavu, protože zvýšená volatilita obchodování výrazně ztěžuje. Někteří býci na zlatě kvůli tomu zůstávají mimo trh, čekají na nižší ceny a doufají v klidnější obchodování.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Během této doby investoři také prostřednictvím ETF a futures snížili expozici na zlatě o zhruba 300 tun na 2 935 tun, protože roste poptávka po hotovosti nebo po dluhopisech.

reklama
reklama