Zlatá rally bude pokračovat, tvrdí kanadský ekonom

| redakce

Martin Murenbleed, 67letý hlavní ekonom torontské investiční společnosti DundeeWealth a uznávaný odborník, který se zlatem zabývá přes 40 let, věští tomuto drahému kovu dlouhodobý býčí trend. Murenbeeld se zlatem začal zabývat již během studií v 60. letech. Býkem na trhu zlata se stal v roce 2001, krátce poté, kdy byly na základě dohody CBGA (Central Bank Gold Agreement) omezeny prodeje zlata ze strany centrálních bank. Jeho býčí sentiment potvrdily i teroristické útoky ze září stejného roku. V rozhovoru pro Barron's investory ubezpečuje, že zlatá rally není zdaleka u konce, protože tento kov stále představuje to nejlepší zajištění proti budoucímu znehodnocení dolaru.

Martin Murenbeeld

Cena zlata se v uplynulých pěti letech téměř ztrojnásobila. I přes současnou korekci je to ohromné zhodnocení. Jaké jsou podle vás důvody tohoto vývoje?

Investoři hledají úkryt před globální nestabilitou měnového systému, volatilitou na akciových trzích a nejistým ekonomickým výhledem, zejména v souvislosti s dluhovými problémy vyspělých států. Rozvahy evropských bank se nebezpečně zhoršují, celá současná geopolitická situace bude do budoucna nahrávat zlatu. Navíc přetrvává obrovská poptávka po zlatě ze strany centrálních bank Indie a Číny, zatímco produkce zlata roste jen pozvolna. Investiční poptávka po zlatě se zvětšuje také v souvislosti s novými produkty, například díky ETF.

Jaký je váš krátkodobý výhled?

V následujících 12 až 18 měsících se zlato nejspíš vyšplhá výše. Se 40% pravděpodobností by mohlo dosahovat v roce 2012 průměrných hodnot nad 2 200 USD za unci. Nejpravděpodobnější scénář je však cena zlata okolo 1 950 USD za unci. Pouze 10% pravděpodobnost dáváme variantě, kdy by mělo zlato zažít pullback na úroveň 1 450 až 1 500 USD.

Jsou korekce jako ta současná v cyklu zlata obvyklé?

50letý vývoj ceny zlata

Historie dokazuje, že pro zlato a komodity vůbec jsou velmi dlouhé cykly obvyklé. Deset let (například v letech 1970 až 1980) je pro cyklus zlata minimální délka. Také je však obvyklé, že se během této periody dostaví alespoň jeden rok s opačným trendem.

Co by tedy u zlata mohlo vyvolat mohutnější výprodeje?

Spouštěčem by mohla být případná recese v Číně, rostoucí úrokové sazby v USA nebo opětovné prodeje zlata ze strany centrálních bank. To vše je však minimálně do roku 2013 nepravděpodobné.

  • 1
  • 2
reklama
reklama