Nenechte se strašit. Ropa bude!

| redakce

Už dlouho se na nás ze všech stran valí katastrofální scénáře - brzy nastane energetická krize. Obavy o světové zásoby ropy cenu černého zlata poženou vzhůru. Poptávka přitom stále roste, na scéně se totiž kromě vyspělých ekonomik zabydlely ty rozvíjející se v čele s Čínou.

Ropa - ilustrační foto

Bod zvratu

Někteří odborníci upozorňují, že se svět přibližuje k bodu, kdy bude dosaženo maximální produkce ropy. Nepředvídatelná krize je podle nich už na dohled. Důsledkem má být celosvětový chaos, ne-li dokonce války, hladomor, ekonomická deprese či zánik druhu homo sapiens.

Laureát Pulitzerovy ceny Dan Yergin však tvrdí, že zásoby ropy a zemního plynu v posledních 20 letech rostou, a odmítá teorie, že ropa brzy dojde. V rozhovoru pro Wall Street Journal představil svůj výhled světové energetiky.

Datum dosažení zlomového bodu už bylo několikrát posunuto. Nejdříve to byl podzim 2005, pak měla nepřekonatelná ropná nouze přijít po roce 2007, pak letos, dnes "hrozí výrazné riziko, že nám ropa nebude stačit před rokem 2020".

Připravte se na nejhorší: Rok 2012 bude ve znamení globální katastrofy! - 1. díl

Existuje ovšem i jiná představa o budoucnosti ropy. Bude pokračovat růst produkce ropy, která se zhruba v polovině století ustálí, a pak dojde k postupnému snižování těžby. Ne však z důvodu nedostatku světových zásob, nýbrž na základě zvýšené efektivnosti využívaných technologií, které budou mít za následek ochabnutí poptávky po černém zlatě.

Ale ekologičtí odborníci si tvrdošíjně vedou svou a nepřestávají malovat čerta na zeď. "Polovina světových zásob již byla vytěžena a k okamžiku, kdy dojde ten zbytek, se nebezpečně přibližujeme. Čím rychleji budeme ze sklenice pít, tím dříve bude prázdná."

Ropa Brent je dražší než WTI. Proč?

Riziko ropné krize? Už je to tu zase!

Je to již popáté v dějinách, kdy svět dostal strach, že dojde ropa. Poprvé to bylo v 80. letech 19. století, kdy se ropa těžila v Pensylvánii a roznesly se zvěsti, že se černé zlato už nikde západně od Mississippi nenachází. Brzy nato byla objevena naleziště v Texasu a Oklahomě.

Podobné obavy ovládly svět po 2. světové válce a vyústily v ropné šoky 70. let. Od roku 1978 byla produkce navýšena o 30 % a objevují se stále nové rezervy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama