Chcete zlato? Jeďte do Alp, tam se válí v potoce!

| Jaroslav Bukovský

Ceny zlata se znovu blíží 2 000 dolarům za trojskou unci. V noci na dnešek v Asii dosáhly na nový rekord 1 912 dolarů za unci. Na vysoké poptávce po zlatě vydělávají nejen prodejci a producenti, ale i cestovní kanceláře. Stále větší popularitě se totiž těší rekreační rýžování zlata. Zájem o hledání zlata ve volné přírodě neroste jen v Austrálii či USA, ale už i ve švýcarských Alpách.

Napfgebiet

Takzvaný Napfgebiet jižně od Curychu je pohádková oblast. Stáda krav, rozsáhlé farmy – a potůčky poponášející drobné úlomky lesklého kovu. Toni Obertüfer je organizátorem rýžovacích za zlatem.

V tomto byznysu se pohybuje již 20 let a říká, že podobně rušnou sezónu nezažil za celou kariéru. "Díky stoupající ceně zlata se rychle množí rezervace míst v našich výpravách," podotýká spokojeně.

Školní skupiny, firmy i rodiny – všichni se, vybaveni pohorkami, pánvemi a lopatkami, hrnou do zátoky zkusit štěstí s rýžováním drobných úlomků. Jednou by chtěli narazit na pořádný zlatý valoun.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Někdy pan Obertüfer za den vysvětlí až 120 lidem, jak správně používat pánve a síta. Jeho konkurenti hovoří až o 20% nárůstu počtu objednávek podobných výprav během letošního léta.

  • 1
  • 2
reklama
reklama