Nový rekord! 5 důvodů, proč se zlato vyhoupne na 3 tisíce dolarů za unci

| redakce

Nedávná korekce na zlatě dala investorům zajímavou příležitost naskočit do rozjetého "zlatého" vlaku. Faktory, které táhnou tento drahý kov do závratných výšin - nejistota ohledně ekonomického vývoje a dluhové problémy vyspělého světa -, jsou stále přítomny. Proto se také zlato odrazilo od hodnoty 1 750 dolarů za unci k dalšímu růstu. Jaká bude další meta? Bude stát 3 000 dolarů, nebo byla nákupní horečka pouhá bublina a žlutý kov klesne zpátky k tisícovce?

Zlaté cihly

Kdybyste někomu před více než deseti lety řekli, že si myslíte, že zlato může zdražit až na 3 000 USD za unci, nejspíš by se vám vysmál. Cena zlata byla totiž tehdy desetinová, tedy pouhých 300 USD. Zlato poprvé vystoupalo nad 1 000 USD za unci v roce 2009.

Ekonomická nejistota a dluhová krize ve vyspělých ekonomikách budou však drahý kov stále tlačit nahoru, protože bude čím dál více investorů vyhledávat bezpečný přístav pro své investice.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zde je 5 důvodů, proč se růst ceny zlata nejeví jako bublina:

1. Strach z neschopnosti vlád vyspělých ekonomik

Vlády na obou stranách Atlantiku místo řešení problémů chrlí sliby, zatímco dluhy narůstají a na finančních trzích vládne panika. Politici zatím všechny problémy valí před sebou, takže je pravděpodobné, že za čas přijde daleko vážnější krize, než ve které se nacházíme nyní. Úprk investorů ke zlatu pak bude ještě masivnější.

Dalším důvodem pro zvyšování ceny zlata je růst peněžní zásoby, který je výsledkem uvolněné politiky centrálních bank, které se snaží podporovat hospodářský růst. Důsledek budeme patrný v podobě zvyšující se inflace. A inflační prostředí nahrává investicím do reálných aktiv – tedy i do zlata.

2. Záporné úrokové míry

Než ukládat hotovost do banky, kde vám z ní bude plynout směšný úrok okolo 2 %, zatímco inflace bude mnohem vyšší, je skutečně lepší investovat do zlata, které v současné době nabízí vyhlídky atraktivních výnosů.

"Negativní reálné úrokové míry (po započtení vlivu inflace) jsou velkou výzvou pro investory, aby se poohlédli po bezpečných investicích jinde. A zlato je stále jednou z nich," říká John Hathaway, manažer Tocqueville Gold.

  • 1
  • 2
reklama
reklama