Zlato za 6 000 USD už ani nepřekvapí, ale stříbro za 600 USD za unci?!

| redakce

V současném ekonomickém podnebí může zlato vyšplhat hodně vysoko - podle největších optimistů až nad 6 000 dolarů za trojskou unci. Pro analytiky to není žádný sci-fi scénář. Argumentují totiž zlatým boomem v 70. letech minulého století, kdy vzrostla cena zlata během několika měsíců z 35 na 850 dolarů.

Zlaté cihly

Dlouhodobé ekonomické problémy jsou hlavním motorem růstu ceny zlata. Podle odborníků by mohly pokračovat ve vyspělých zemích ještě řadu let. Za tu dobu může zlato znásobit svoji cenu.

"Cena zlata rostla během posledních let opravdu závratně. Bylo to zapříčiněné špatnými makroekonomickými podmínkami na trhu. Myslím si, že se situace bude stabilizovat velice dlouho, a zlato bude dál zdražovat," míní Urs Gmür, portfoliomanažer švýcarské poradenské společnosti Dolefin.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zlatu zřejmě pomůže také úterní krok Švýcarské národní banky, která "uzamkla" švýcarský frank vůči euru na maximální hodnotě 1,2 EURCHF. Z trhu tak mizí oblíbený bezpečný přístav, což investory znovu povede k nákupům zlata.

To by mohlo reálně posílit až na 3 500 až 4 000 dolarů za unci. Ukazují to historická data o dlouhodobém poměru ceny zlata k světovým peněžním zásobám.

Stříbro - tajný favorit

Podle odborníků ovšem není až takovým překvapením růst zlata, ale úzce navázané posílení "průmyslovějšího" stříbra.

Zlato a stříbro jsou v současnosti v cenovém poměru asi 45:1. Pokles produkce stříbra v posledních 60 letech způsobený vyčerpáním zásob a uzavíráním dolů posunul poměr zásob stříbra a zlata na méně než 10:1, což naznačuje růst ceny stříbra.

  • 1
  • 2
reklama
reklama