Íránské embargo se odsouvá. Ropa ztrácí

| Ole S. Hansen

Investoři se v prvním nezkráceném obchodním týdnu roku 2012 soustředili především na průmyslové a vzácné kovy, které zaznamenaly slušné zisky. Americké ministerstvo zemědělství opět převezlo trh, když počítalo s vyšší než očekávanou produkcí, a nedávná rally na cenách energií vyprchala, když vyšlo najevo, že evropské embargo na íránskou ropu se odsouvá.

Index DJ-UBS vykázal za uplynulý týden malou ztrátu, protože silné zisky na kovech byly zmírněny ztrátami v energiích a zemědělství. Rebalancování indexu, o kterém jsem psal minulý týden, se zatím na trzích projevovalo omezeně, protože všechny změny byly dopředu oznámeny.

Komodity - týdenní výkonnost

Ropa klesla kvůli posunu embarga

Ropa zůstává rozpolcena mezi obavami ze zpomalující poptávky a rizikem přerušení dodávek, které pramení z obav z uvalení embarga na íránskou ropu a ze stávky v Nigérii. Zprávy o tom, že Evropa odsouvá vynucení embarga, aby umožnila některým zemím zajistit alternativní dodávky, odstartovala největší týdenní pokles v uplynulém měsíci.

Evropa i USA nadále vyvíjejí tlak na Írán kvůli jeho jadernému programu. Případná reakce Íránu na zavedení embarga je tím, na co se trhy s ropou nyní soustředí. Případný výpadek íránské ropy ve chvíli, kdy k obnovení zásob dochází po uklidnění situace v Libyi pomalu a kdy je bezpečnost v Hormuzském průlivu ohrožena, měl za následek během uplynulého měsíce silné nákupy.

Další obavy z výpadku dodávek vyvolává hrozba stávek ze strany ropných odborů v Nigérii, která je největším africkým producentem. Jedná se o součást celonárodního protestu, který paralyzoval celou zemi a který je reakcí na oznámení vlády o zrušení dotací cen pohonných hmot. Ty se od té doby zdvojnásobily. Jen v loňském roce stály dotace vládu 8 miliard USD.

V této fázi, kdy cena ropy klesala a obchodníci se bojí náhlého prudkého růstu, byli na ropě prodejci minulý týden v menšině. Takže i když zůstávají v relativně dlouhých spekulativních pozicích ve futures, přesunuli se na opční trhy, kde nyní platí vyšší ceny za ochranu proti dalšímu poklesu cen. To může být signálem toho, že nevěří tomu, že bude současná rétorika přeměněna v činy, tedy že by Írán začal blokovat Hormuzský průliv. A tak hledají ochranu a zůstávají na ropě long.

Ropa Brent
reklama
reklama