Zlato letos může ztratit lesk

| redakce

Dlouhodobý býčí trend na trhu se zlatem může letos zvolnit tempo. Důvodem je anemický růst světového HDP a lepší vyhlídky ekonomiky USA (potažmo amerického dolaru jakožto bezpečného přístavu). Investoři, kteří naskočili do rozjetého zlatého vlaku, by se proto měli vybavit notnou dávkou trpělivosti, atraktivita tohoto blyštivého kovu totiž klesá.

Navzdory kombinaci faktorů, které zlatu nehrají do karet, by dlouhodobí investoři neměli zoufat. Zlato rostlo už jedenáct let v řadě a analytici nepředpokládají, že by se letos měl trend zlomit. Přesto by se investoři měli připravit na to, že bude rally mnohem mírnější než v předešlých letech.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Pokud vlastníte zlato (nebo investujete do akcií firem, které se zlatem zabývají) za účelem diverzifikace portfolia a uvažujete v delším horizontu, měli byste se určitých výnosů dočkat. Hůře na tom budou krátkodobí spekulanti.

Výkonnost zlata závisí zejména na dolaru

Srovnání vývoje zlata a dolaru

Zlato se vyšplhalo na rekordní hodnoty kolem 1 900 USD za unci koncem srpna 2011. Za tímto vzestupem stály zejména debaty o možném spuštění další vlny kvantitativního uvolňování. QE3 se ovšem zatím nekoná, což reflektuje i hlubší korekce na ceně zlata.

Přesto z pohledu celoročního vývoje předčila investice do zlata americké akcie (zlato ročně připsalo 10 %, zatímco S&P 500 skončil s reálným výnosem okolo nuly).

Investiční rok 2012 podle respektovaných investičních bloggerů: Akcie a zlato nahoru, dluhopisy dolů, dolar nic moc

Věrným obrazem toho, jak se koncem roku velcí i malí investoři odvraceli od zlata, je uzavíraní pozic v případě zlatého ETF SPDR Gold Trust. V prosinci fond držel o 2,4 % méně zlata než v předešlém roce (1 250 tun). Je ovšem potřeba připomenout, že v roce 2010 rostlo množství zlata ve fondu o 13 % (v prosinci 2010 držel 1 281 tun).

Přestože se další QE neočekává, měla by zlatu v růstu alespoň částečně pomáhat nevyřešená evropská dluhová krize a obavy o zdraví evropského bankovního systému, které škodí euru jakožto další významné světové měně. Vývoj ceny zlata je ovšem mnohem více spjatý s výkyvy dolaru. Pokud se tedy bude americká ekonomika vyvíjet příznivěji než ekonomiky ostatních vyspělých zemí, nemůžeme čekat od zlata žádné zázraky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama