Důvody pro nákup zlata nikam nezmizely, nebojte se nakupovat i v letošním roce!

| Boris Tomčiak

V minulém roce zhodnotilo zlato o téměř 10 % a dokázalo ochránit portfolia investorů před snížením hodnoty peněz. Dlouhodobé důvody pro nákup zlata jsou pořád platné. Centrální banky tisknou peníze jako o závod. Zejména Evropská centrální banka se rozhodla, že dluhovou krizi v regionu vyřeší pomocí dodávání obrovského objemu likvidity na trhy. Poptávka po fyzickém zlatě postupně roste, přičemž ho nakupují zejména rozvíjející se státy v čele s Čínou a Indií. Které faktory budou podporovat další růst ceny zlata?

1. Uvolněná měnová politika vládne světu

Centrální banky se rozhodly bojovat s recesí extrémně uvolněnou monetární politikou. Cílem bylo co nejdříve dosáhnout oživení hospodářského růstu. Do finančního systému zamířily obrovské objemy likvidních prostředků. Hlavní úrokové sazby byly v řadě zemí sníženy na historická minima.

Monetární autority představily i nové netradiční nástroje měnové politiky v podobě programů kvantitativního uvolňování. Množství levných peněz v oběhu kvůli tomu prudce vzrostlo. Bilance FEDu (2,9 bilionu USD) i ECB (2,7 bilionu EUR) jsou rekordně vysoké.

ECB před Vánocemi poskytla evropským bankám tříletý úvěr v objemu téměř 500 miliard eur za 1 % p.a. Banky zatím drží tyto peníze na účtech a nepouštějí je do ekonomiky. Až je však začnou využívat na investování (ECB předpokládala, že budou nakupovat jihoevropské obligace) nebo úvěrování, nastane prudký růst cen nejen investičních nástrojů, ale i reálného zboží.

Bilance ECB a Fedu v miliardách (zdroj: Bloomberg)

Bilance Fedu a ECB

2. Evropská nestabilita nahrává bezpečným aktivům

Jihoevropská krize v posledních měsících zesílila. Do kolotoče nepříznivých zpráv se dostala Itálie. Země si nemůže dlouhodobě dovolit platit investorům okolo 7 % za desetileté půjčky. Ratingové agentury nelení a postupně zhoršují výhled zemí eurozóny. S&P se rozhodla mimo jiné snížit rating Francie na AA+. Z velkých ekonomik už v eurozóně zůstává s nejvyšším možným ratingem jen Německo. Snížení kredibility Francie mělo negativní dopad na rating záchranného fondu EFSF. Jeho schopnost pomoci zadluženým zemím tak výrazně poklesla.

V současnosti se objevují zprávy, že s evropskou krizí musí ve větší míře bojovat Mezinárodní měnový fond. Ten už plánuje navýšit své prostředky o 600 miliard USD. V MMF mají největší zastoupení Spojené státy, což znamená, že USA by dodaly značnou část navýšení kapitálu. Zatím se tomu USA brání. Jihoevropská krize nabírá globální rozměry.

Zlato letos může ztratit lesk Zlato letos může ztratit lesk Dlouhodobý býčí trend na trhu se zlatem může letos zvolnit tempo. Důvodem je anemický růst ...

reklama
reklama