Éra levných surovin je u konce. Co s tím?

| Jan Stuchlík

Tři miliardy nových spotřebitelů, kteří budou mít podobné požadavky jako my, do roku 2030 výrazně zvednou nároky na dodávky základních surovin a komodit. To požene vzhůru jejich cenu. Úspory ve využívání surovin a energií světu uleví jen částečně.

Čínu zajímají mimo jiné africké suroviny

Éra levných surovin, které pomáhaly hospodářskému růstu v minulém století, je nejspíš nenávratně pryč. V prvním desetiletí nového století se dosavadní trend zlevňování komodit obrátil. Zvětšily se i výkyvy cen. A do budoucna nelze počítat s tím, že by tomu mělo být jinak, varuje studie poradenské společnosti McKinsey.

Produkce řady surovin se dostala do situace, kdy nebude krátkodobě schopna reagovat na rostoucí poptávku. Ani vyšší ceny nezajistí jejich vyšší dodávky. Výkyvy cen budou proto větší než v minulosti. To je špatná zpráva především pro firmy, které jsou na surovinových a komoditních vstupech závislé. V tomto prostředí uspějí ty, které dokáží využívat suroviny nejefektivněji. Finanční zajišťování proti výkyvům cen bude tím dražší, čím víc budou ceny komodit kolísat.

Nejsilnějším motorem, který požene ceny komodit vzhůru, bude bohatnoucí rozvojový svět. Do roku 2030 se má zvýšit počet příslušníků střední třídy ve světě z nynějších 1,8 miliardy na skoro pět miliard. Spotřeba těchto lidí se přiblíží tomu, jak se chovají Evropané či Američané.

Typické to bude třeba v oblasti potravin. Bohatnoucí domácnosti budou chtít více jíst maso. Jen v Číně se čeká růst spotřeby masa o 40 % na 75 kg na osobu a rok. Ale produkce masa znamená i vyšší poptávku po krmivech, jako je kukuřice. A tyto požadavky budou automaticky hnát ceny rostlinných potravin vzhůru. Pocítí to i Češi.

Na světě žije 7 miliard lidí. S těmito firmami na tom vyděláte Na světě žije 7 miliard lidí. S těmito firmami na tom vyděláte Ano, je nás sedm miliard. A jistě alespoň miliony drobných investorů. Že vás nebaví sledovat ...

Suroviny se zdražují navzájem

Bohatnutí asijských a dalších zemí s sebou ponese i větší spotřebu dalších surovin a materiálů, jež se používají ve stavebnictví. Výměra budov, které Čína každý rok postaví, je 2,5krát větší než podlahová plocha všech budov v Chicagu. Indie přistaví každý rok jedno Chicago. Tlak proto bude na materiály typu oceli či mědi. Ve srovnání s Evropou či Amerikou je tamní spotřeba těchto komodit na hlavu zatím zhruba pětkrát nižší. Za 20 let by se celosvětově mělo spotřebovat o 80 % více oceli než dnes.

  • 1
  • 2
reklama
reklama