Komodity nestíhají akciovou rally, najdou se proto zajímavé příležitosti

| Ole S. Hansen

Globální akciové trhy mají za sebou jeden z nejsilnějších začátků roku za několik desetiletí. Mizérie, která na trhu panovala v průběhu roku 2011, dočasně ustoupila. Mnozí správci fondů se zásobami hotovosti na začátku roku zvolili defenzivní a konzervativní strategii a nyní zpoza rohu hnali trh výše, protože se pozornost přesunula od problémů v Evropě k dobrým ekonomickým zprávám z Číny a USA. Komodity se však obecně této párty neúčastnily.

Týdenní vývoj cen komodit
Cena zlata

Index S&P GSCI, kde mají velkou váhu energetické komodity, přidal za uplynulý měsíc zdravá 2 %. Širší index DJ-UBS zatím přidal pouze 0,3 %, přičemž silné zisky v sektoru kovů byly vyváženy ztrátami na obilninách. Část zisků vzal slabší dolar, na kterém investoři realizovali po rekordně velkých dlouhých pozicích zisky, zejména proti euru.

Rally na zlatě i přes slabší dolar slábne

Po růstu o 160 dolarů z prosincových minim si zlato v uplynulém týdnu vzalo oddechový čas a přidalo méně, než o kolik oslabil dolar. Silné akciové trhy připravily zlato o půvab alternativní investice. Čínský trh bude v následujících pár týdnech díky oslavám nového lunárního roku prakticky zavřený, takže trading ustane a poptávka by měla oslabit. Proto čekáme, že má zlato před sebou v následujících týdnech složitou cestu, na které ještě číhá dolar, který má po proběhlé korekci potenciál posilovat.

Také investoři do fondů ETF zvolili vyčkávací strategii. Čisté přílivy kapitálu do hlavních ETF fondů jsou od začátku roky navzdory růstu ceny o 160 dolarů negativní. To samé platí také o dlouhých spekulativních pozicích ve futures, kde došlo jen k mírnému růstu dlouhých čistých pozic, což naznačuje, že se hedgeové fondy v tuto chvíli poohlížejí po jiných komoditách.

Technicky čeká zlato rezistence na 1 670 dolarech, což je zároveň dno přecházejícího obchodního pásma a trendová linie od zářijových maxim. Podporu tvoří 200denní klouzavý průměr na hodnotě 1 642 a meta 1 600 dolarů.

Ropa klesla, obavy z výpadku dodávek ustoupily

Obavy z přerušení dodávek poněkud ustoupily a ropa se obchoduje do strany. Odbory v Nigérii dosáhly dohody a Írán dal najevo, že je ochoten obnovit rozhovory se západními mocnostmi.

reklama
reklama