Komoditní výhled na 1. čtvrtletí: Nejen ropa a zlato zajímají světové investory

| Petr Čermák

Ceny komodit od začátku roku spíše rostou, když jim pomáhá slábnoucí dolar a větší chuť investorů riskovat. Premiantem byl v prvních třech týdnech pomerančový koncentrát, hned za ním se držely stříbro a kakao. Nedařilo se naopak zemnímu plynu. Podívejme se na výhled několika komodit, které neplní titulní strany novin jako zlato a ropa, ale které mohou stejně dobře zaujmout místo v diverzifikovaném portfoliu.

Zemní plyn (trh v USA)

Výhled pro zemní plyn zůstává nadále nepříznivý. Komodita se nachází v sestupném trendu a prodejní tlak dosud neskončil. Z pohledu technické analýzy zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl dlouhodobý sestupný trend u konce.

Zásoby se nacházejí 9,8 % nad úrovní z minulého roku. Počasí na počátku letošní zimy je prozatím mírné a nejsme svědky výrazného odčerpávání komodity ze zásobníků. Ve srovnání s minulým rokem by v letošní topné sezóně mělo dojít k menšímu poklesu zásob.

Pozitivní zprávou je prudký pokles aktivních vrtů v posledních týdnech. Od konce října se počet aktivních vrtů snížil o více než 13 % a je na nejnižší úrovni od počátku roku 2010. Příznivou zprávou je i mírné zvýšení odhadu spotřeby pro příští rok.

Hrozbou je naopak možné sklouznutí americké ekonomiky zpět do recese, což by se negativně odrazilo i na spotřebě. V průběhu následujících týdnů se bezesporu dočkáme korekcí vzhůru. Je však potřeba mít na paměti, že se jedná pouze o korekce v dlouhodobém sestupném trendu. Plyn je i nadále vhodný spíše pro krátkodobé obchody.

Zemní plyn
reklama
reklama