Zlato: Třpyt a mat komoditní superstar

| David Navrátil

Cena zlata roste, a to přímo závratně. Od roku 2000 vzrostla cena zlata o 470 %. Pokud investor nakoupil zlato na konci roku 2000, tak si v průměru ročně připsal 17 %. To je dost vysoké zhodnocení, zvlášť když si uvědomíme, že investor do akcií (měřeno akciovým indexem v USA) v průměru vydělal jen 1 %. A to včetně dividend.

Zlaté cihly

Akciový fanda ihned namítne, že toto porovnání není fér, protože na začátku tohoto období splaskla tzv. internetová bublina. A ta srazila ceny akcií dolů.

Dobrá tedy. Podívejme na souboj zlata s akciemi z dlouhodobějšího pohledu. Od roku 1970 je průměrný výnos zlata 9 %, v případě akcií je to také 9 %. Zajímavá shoda, že? Pro investora je důležité, kolik vydělá reálně, tedy nad nad inflací.

Takže v reálných termínech obě investice v průměru vydělaly shodně 5 %. I přes stejný dlouhodobý výnos to nicméně neznamená, že investice do zlata a akcií je stejně výhodná v každém okamžiku.

Proč cena zlata roste?

Tradiční investorskou poučkou je, že zlato slouží jako ochrana před inflací. Zlato nejde natisknout, současné peníze jdou. Ano, cena zlata rostla v časech vysoké inflace. Tak tomu bylo v 70. letech, kdy inflace akcelerovala. A na druhou stranu vysoká inflace je nepříznivá pro akcie. Proto byl průměrný reálný výnos zlata byl v 70. letech 25 %, reálný výnos akcií byl nula.

A platí to i naopak - pokles inflace není příznivý pro zlato. Proto byly v 80. a 90. letech byly výnosnější investice do akcií než do zlata. Akciový investor totiž v průměru reálně vydělal 13 %, investor do zlata prodělal 8 %. Tato zkušenost ukazuje, že zlato není vždy a za všech podmínek neprůstřelnou ochranou proti inflaci.

Proč roste cena zlata v posledních deseti letech? Mají snad investoři strach z inflace? Dluhová krize vlád vyvolává u některých ekonomů strach z inflace. Vždyť zvýšení inflace je jednou z možností, jak snížit zadlužení vlád. A nafukování bilancí centrálních bank ukazuje, že centrální bankéři jsou připraveni pomoci politikům v této cestě.

Navíc inflace je zdánlivě méně bolestnou cestou než odepsání části dluhu. Pokud inflace začne skutečně růst, tak by investoři začali preferovat investice, které dokáží ochránit investory před inflací. A zlato patří do tohoto ranku.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama